لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

دولت های غربی درباره پاسخ های احتمالی به ناآرامی در لیبی بحث می کنند


دولت های غربی درباره پاسخ های احتمالی به ناآرامی در لیبی بحث می کنند
دولت های غربی درباره پاسخ های احتمالی به ناآرامی در لیبی بحث می کنند

کشورها و اتحادیه های نظامی به بحث درباره پاسخ های ممکن به بحران لیبی ادامه می دهند.
آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو می گوید وضع در لیبی و در منطقه در راس دستور کار جلسه وزیران اتحادیه در بروکسل در روز پنجشنبه قرار خواهد داشت.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در جلسه شرکت دارد، و به گفته یک مقام ارشد آمریکایی وزیران را از آمادگی های آمریکا برای عملیات اضطراری و کمک های انسانی در لیبی آگاه خواهد ساخت.

بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه سازمان ملل متحد را برای ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی تدوین می کنند.

معمر قذافی علیه این اقدام هشدار داده است. او در مصاحبه ای که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی ترکیه پخش شد گفت لیبیایی ها علیه کشورهای غربی اگر چنین منطقه ای بوجود آورند اسلحه بدست خواهند گرفت.

در جلسه ای در روز چهارشنبه مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به ارزیابی وضعیت در لیبی پرداختند. کاخ سفید اعلام کرد که مقامات اقدامات انجام شده برای مقابله با اين بحران را مرور می کنند و به بررسی گزينه های جديد می پردازند.

ایتالیا می گوید می خواهد در هر تصمیمی که سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا یا ناتو در مورد مستعمره سابق آن می گیرند نقش داشته باشد.

در ژنو، تحقیقگر ویژه سازمان ملل متحد در شکنجه گفت او اتهاماتی از شکنجه، بازداشت های خودسرانه و قتل های فراقانونی در لیبی دریافت کرده است. خوان مندز روز چهارشنبه گفت تاکنون، اتهامات شکنجه فقط به دولت قذافی مربوط می شود.

روز سه شنبه، اتحادیه اروپا تحریم های اضافی بر لیبی وضع کرد.

XS
SM
MD
LG