لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

حمله هوایی نیروهای قذافی به شهر رای لانوف


حمله هوایی نیروهای قذافی به شهر رای لانوف
حمله هوایی نیروهای قذافی به شهر رای لانوف

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی حملات هوایی را در اطراف شهر شرقی «راس لانوف» انجام دادند. راس لانوف در اختیار مخالفان است. حملات هوایی نیروهای دولتی لیبی در این شهر در ادامه حملات سرکوبگرانه دولتی علیه تحرکات اعتراضی مردم تظاهرکننده صورت میگیرد که هدفشان ساقط کردن حاکمیت معمر قذافی است.

به گفته شاهدان هواپیماها مواضعی را در اطراف بندر نفتی راس لانوف در روز دوشنبه انجام دادند. درباره تلفات احتمالی این حمله گزارشی منتشر نشده است. پیشتر و در پی حملات مرگبار نیروهای قذافی به شهرهای دیگری که در اختیار نیروهای شورشی مخالف درآمده است، شماری از ساکنان راس لانوف از ترس حملات مشابه، شهر را ترک کردند.

خبرگزاری ها همچنین خبر دادند که ساکنان شهر ساحلی بن جواد، در غرب راس لانوف، شهر را ترک کردند. وفاداران به دولت قذافی با استفاده از تانک ها، هواپیماهای جت، هلیکوپتر و خمپاره اندازها سعی کردند از پیشروی نیروهای مخالف به سوی طرابلس، پایتخت لیبی جلوگیری کنند. طرابلس همچنان در اختیار قذافی است.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه با صدور بیانیه ای بین المللی، خواستار کمک های انساندوستانه برای یک میلیون نفری شد که یا از لیبی گریخته اند و یا در این کشور باقی مانده اند.

والری آموس، هماهنگ کننده کمک های سازمان ملل متحد گفته است سازمان های امدادرسان برای کمک به مجروحانی که در حال مرگ هستند، باید «هم اینک» به لیبی دسترسی داشته باشند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه از اعزام یک کميته حقيقت ياب اروپايی برای ارزيابی ميزان کمکهای انسان دوستانه مورد نياز و روند تخلیه آوارگان به لیبی خبر داد. این هیئت از روز دوشنبه تحقيقات خود را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG