لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

حملات سنگین نیروهای قذافی به مخالفان ادامه یافت


حملات سنگین نیروهای قذافی به مخالفان ادامه یافت
حملات سنگین نیروهای قذافی به مخالفان ادامه یافت

نیروهای معمر قذافی رهبر لیبی، در مبارزه سنگین خود با مردم شورشگر و معترض، عملیاتی هوایی را علیه آنان ترتیب داده اند. همزمان نیروهای مخالف از نواحی شرقی لیبی در حال پیشروی هستند.

نیروهای دولتی روز یکشنبه مردم را از شهر بن جواد خارج کردند. خبرگزاری ها درگیری میان دو طرف را مرگبار توصیف کردند.

بن جواد، در ۱۶۰ کیلومتری شهر سرت، زادگاه قذافی است که هنوز درکنترل طرفداران او است. در ۲۰۰ کیلومتری طرابلس، ساکنان شهر مصراته که در کنترل مخالفان است از طریق تلفن به خبرگزاری ها گفتند که خودروهای جنگی و تانک های نیروهای دولتی در حال حمله به این شهر در روز یکشنبه هستند. درباره تلفات احتمالی این درگیری آمار دقیقی منتشر نشده است.
درشهر طرابلس در سحرگاه امروز به مدت دو ساعت صدای تیراندازی مداوم به گوش می رسید اما علت این تیراند ازی ها مشخص نشده است. تلویزیون دولتی گفته است مردم به خاطر آزاد شدن دو شهرراس لانوف و مصراته ازکنترل شورشیان، به نشانه شادی ، تیر هوائی شلیک می کرده اند اما گزارشهای مستقل و ساکنان و شاهدان عینی در این شهرها، تصرف این دو شهر از سوی نیروهای قذافی را تایید نمی کنند.

به دنبال ادعای پیروزی دولت در سرکوب مخالفت ها، هزاران تن از حامیان قذافی به خیابان های طرابلس ریخته اند و با تکان دادن پرچم و به صدا در آوردن بوق اتومبیل ها و همچنین شلیک تیرهوایی شادی می کنند.

دولت قذافی کنترل طرابلس در غرب لیبی را در دست گرفته است و همزمان نیروهای مخالف دولت سعی می کنند دولت را سرنگون کنند. آنان کنترل بیشتر بخش های شرقی لیبی را در کنترل خود گرفته اند.

تظاهرات علیه معمر قذافی، رهبر لیبی از نیمه فوریه آغاز شد و تظاهرکنندگان خواستار حاکمیت ۴۲ ساله او بر کشورشان شدند. قذافی از پذیرفتن مطالبات مبنی بر کناره گیری از قدرت سرباز زده است و یک بار نیز گفت در لیبی «شهید» خواهد شد.

نیروهای دولتی لیبی روز شنبه با حمایت تانک ها وارد شهر زاویه شدند. زاویه پیشتر به کنترل مخالفان شورشگر در آمده است و نزدیک طرابلس واقع شده است.

خبرگزاری های غربی می گویند تلاش نیروهای دولتی برای پیشروی در زاویه، با شلیک توپخانه همراه بود و دست کم هفت نفر در این درگیری ها کشته شدند.

اعزام دیپلمات های بریتانیا به لیبی

لیام فاکس وزیر دفاع بریتانیا می گوید یک گروه کوچک از دیپلمات های آن کشور در شرق لیبی درتلاش برای تماس گرفتن با مخالفانی هستند که کنترل آن قسمت از لیبی را در دست دارند.

وزیر دفاع بریتانیا درسخنان روز یکشنبه خود به رادیو بی بی سی گفت که بریتانیا با گروه کوچک دیپلماتیک در بنغازی در ارتباط هستند. وی توضیحات بیشتری در این زمینه نداد.
روزنامه انگلیسی ساندی تایمز، نوشته است که شورشیان لیبی هشت سرباز نیروهای ویژه بریتانیا و یک دیپلمات این کشور را در شرق لیبی بازداشت کرده اند.

به نوشته این روزنامه، این واحد در حال انجام عملیات پنهانی به منظور برقرار کردن تماس دیپلمات ها با شورشیان بوده است.

ساندی تایمز می افزاید شورشیان لیبی از حضور سربازان خارجی درکشورشان خشمگین شده و از آن بیم دارند که معمر قذافی رهبر آن کشور از حضور خارجیان در آن کشور، در جلب حمایت های میهن پرستانه به نفع حکومت خود استفاده کند.

سربازان به نوشته ساندی تایمز برای بازجوئی به بنغازی، شهری که اعتراض ها از آنجا آغاز شد، منتقل شده اند.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه بریتانیا خواستار کناره گیری سریع معمر قذافی شد. ویلیام هیگ در نشست حزب محافظه کار بریتانیا گفت خشونت ها باید در لیبی پایان گیرد و کناره گیری قذافی بهترین گزینه برای مردم آن کشور است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت ناحیه پرواز ممنوع بر آسمان لیبی هنوز یک گزینه است و جامعه بین المللی باید برای رویداد های احتمالی آینده، از جمله افزایش خشونت ها در لیبی، آمادگی داشته باشد. وی به طرفداران آقای قذافی هشدار داد که تجاوز به حقوق انسانی بدون مجازات نخواهد ماند.

بریتانیا دارایی های معمر قذافی را مسدود و مصونیت سیاسی وی را لغو کرده است.

واکنش اسرائیل

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره سرکوب مردم لیبی به دست نیروهای وابسته به رهبر این کشور گفت قذافی در حال کشتار جمعی مردم لیبی است و معلوم نیست چنانچه پیشتر از برنامه تولید جنگ افزارهای اتمی دست نکشیده بود، امروز چه اتفاقی می افتاد.
آقای نتانیاهو درادامه سخنانش گفت رژیم دیگری هم هست که مردمش را می کشد، حقوق بشر را زیر پا می گذارد، به سراسر جهان ترور صادرمی کند و درحال تولید جنگ افزارها ی هسته ای است. نتانیاهو سپس گفت این رژیم مذهبی روحانیون درایران است.

XS
SM
MD
LG