لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

زد و خورد بين نيروهای وفادار به قذافی و مخالفان در ليبی


زد و خورد بين نيروهای وفادار به قذافی و مخالفان در ليبی
زد و خورد بين نيروهای وفادار به قذافی و مخالفان در ليبی

شبه نظامیان لیبی و مزدوران خارجی با مخالفان در اطراف طرابلس، درگير شدند. اين در حالی است که معمر قذافی رهبر ليبی اوسامه بن لادن را مسئول اعتراضات ضد دولتی در کشورش دانسته است.

روز پنجشنبه وخيمترين زدوخوردها در شهر زاويه، ۵۰ کيلومتری غرب پايتخت رخ داد. تعدادی از کسانی که از کشور فرار کرده اند گفتند: يک واحد ارتش، وفادار به معمر قذافی به معترضين که مسلح به تفنگ های شکار بودند و در مسجدی پناه گرفته بودند، آتش گشودند.

نيروهای ارتش مناره مسجد را با اسلحه ضد هوایی هدف قرار دادند. به گزارش روزنامه قورينا حداقل ۲۳ نفر در اين حمله کشته شده اند. شهر صنعتی زاويه نزديک به بندر و چندين پالايشگاه، مرکزی برای عبور يکی از بزرگترين خطوط لوله نفت و گاز است.

روز پنجشنبه معمر قذافی در يک مصاحبه تلفنی با شبکه تلويزونی دولتی ليبی خطاب به مردم شهر زاويه گفت: نيروهای القاعده برای تحريک جوانان به ناآرامی مواد مخدر در «شير و قهوه» به آنها داده اند. او از مردم شهر خواست فرزندان خود را «کنترل» کنند. گزارش های خبری مستقل، القاعده و قيام مردمی را مرتبط نمی دانند.

قذافی سخنان خود را در جريان زد و خوردها بين جنگجويان وفادار به خود و نيروهای مخالف در يک فرودگاه کوچک خارج از شهر مصراته، سومين شهر بزرگ ليبی در حدود ۲۰۰ کيلومتری شرق طرابلس، ايراد کرد. ساکنان شهر گفتند تا نيمه شب پنجشبه شهر در کنترل نيروهای مخالف و آزاد از کنترل دولت مرکزی بود.

XS
SM
MD
LG