لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

معترضان در لیبی برای مقابله با طرفداران مسلح قذافی آماده می شوند


معترضان در لیبی برای مقابله با طرفداران مسلح قذافی آماده می شوند
معترضان در لیبی برای مقابله با طرفداران مسلح قذافی آماده می شوند

لیبیایی ها در برخی از محله های طرابلس سنگربندی کرده اند و گزارش ها حاکی است دولت قذافی طرفداران خود را که برای درهم شکستن اعتراضات در خیابان ها گشت می زنند مسلح کرده است.

برخی از ساکنان پایتخت روز شنبه برای شرکت در مراسم خاکسپاری یک تظاهر کننده مخالف دولت که روز جمعه هدف گلوله قرار گرفت جمع شدند. ساکنان می گویند نیروهای طرفدار قذافی او را کشته اند.

قذافی روز جمعه گفت در تلاش برای درهم شکستن ناراضیان، طرفداران غیر نظامی خود را مسلح خواهد کرد.

نیویورک تایمز به نقل از شاهدان می گوید برای تظاهر کنندگان دیگر ممکن نیست خود را به میدان سبز طرابلس برسانند. به گفته آنها میدان، که نقطه ای برای تجمع معترضان بوده، اینک در محاصره پست های بازرسی و نیروهای مسلح قرار دارد.

روز جمعه، هزاران معترض مخالف هجوم تازه ای را برای برکناری قذافی ترتیب دادند. معترضان در شهرهای گوناگون، از جمله بنغازی، که به نظر می رسد در آنجا نیروهای مخالف قذافی در کنترل هستند، جمع شده اند.

خبرگزاری ها به نقل از ساکنان پایتخت می گویند نیروهای وفادار به قذافی، در پی آغاز راه پیمایی معترضان، در چندین ناحیه طرابلس آتش گَودند.

پس از آن تلویزیون دولتی، قذافی را که در طرابلس سخن می گفت نشان داد. وی در سخنانی پرهیجان جوانان را خطاب قرار داد و از آنها خواست از ملت دفاع کنند.

این سومین سخنرانی قذافی در یک هفته بود. او در یک پیام صوتی که روز پنجشنبه از تلویزیون پخش شد، نیروهای القاعده را متهم کرد که در نا آرامی ها نقش دارند.

طرابلس مرکز سرزمینی است که رژیم قذافی در کنترل دارد و روز به روز کوچکتر می شود. قیامی که هفته پیش آغاز شد بخش شرقی کشور را در کنترل مخالفان قرار داده است و بر حمایت از جنبش مخالف دولت در غرب افزوده می شود.

سیف الاسلام، پسر قذافی روز جمعه برای خبرنگاران خارجی که به دعوت دولت به طرابلس رفته اند سخنرانی کرد. وی که به انگلیسی سخن می گفت اظهار داشت در طرابلس تلفاتی روی نداده است و شهر آرام است. سیف الاسلام، که در بریتانیا تحصیل کرده است، همچنین گفت دولت با مخالفان در حال مذاکره است و تمام مسائل تا روز شنبه «حل خواهد شد.»

تعیین رقم کشته شدگان ممکن نیست، اما گفته می شود به صدها نفر می رسد. وزیر امور خارجه ایتالیا روز چهارشنبه گفت احتمالا بیش از یک هزار نفر کشته شده اند و ده ها هزار نفر، از جمله اعضای دولت، نیز از کشور فرار می کنند.

XS
SM
MD
LG