لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

گسترش اعتراضات «روز خشم» در لیبی


هواداران معمر قذافی در تظاهراتی در طرابلس
هواداران معمر قذافی در تظاهراتی در طرابلس

منابع خبری غرب از زد و خورد معترضین مخالف دولت با نیروهای امنیتی در لیبی خبر می دهند.

گزارش ها به نقل از وب سایت های مخالفان حاکی است در درگیری های روز پنجشنبه در بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی، شش تن کشته شدند. آنان خواهان آزادی یک فعال حقوق بشر، که نماینده قربانیان کشتار سال ۱۹۹۶ در زندان مخوف ابو سلیم لیبی است، بودند. بسیاری از تظاهر کنندگان بستگان قربانیان بودند.

وکلا اعتراض جداگانه ای در شهر ترتیب داده اند، در حالی که هواداران معمر قذافی در دیگر بخش های کشور تجمع کرده اند.

رهبران تبعید نشین مخالفان، گروه های لیبیایی طرفدار حقوق بشر و دیگر فعالان آن لاین، با استفاده از وب سایت شبکه اجتماعی فیس بوک مردم را به برپایی اعتراضات «روز خشم»، در پی زد و خورد بین تظاهر کنندگان مخالف دولت و نیروهای امنیتی، دعوت می کنند.

برگزار کنندگان می گویند آنها می خواهند ۱۷ فوریه، سالگرد دو رویداد خونین در نزدیک به ۴۲ سال حکومت قذافی را یادآور شوند. در چنین روزی در سال ۱۹۸۷، لیبی ۹ مرد جوان را به اتهام خیانت به کشور اعدام کرد. در سال ۲۰۰۶، پلیس با خشونت تظاهرات اعتراضی در مقابل کنسولگری ایتالیا در بنغازی را برهم زد و بیش از ۱۰ تن را کشت.

اسوشیتد پرس به نقل از وب سایت های اپوزیسیون و یک فعال می گوید معترضین، سرکوب نیروهای امنیتی را نادیده گرفته و در چهار شهر جمع شده اند. در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی لیبی دست کم ۱۴ نفر را پیش از اعتراضات دستگیر کردند.

روز چهارشنبه، صدها معترض در بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی، با پلیس درگیر شدند. آنان خواهان آزادی یک فعال حقوق بشر، که نماینده قربانیان کشتار سال ۱۹۹۶ در زندان مخوف ابو سلیم لیبی است، بودند. بسیاری از تظاهر کنندگان بستگان قربانیان بودند.

وب سایت «لیبیا الیوم» روز پنجشنبه گفت در زد و خوردهای روز چهارشنبه در شهر «البیدا» ۴ تن کشته شدند.

رسانه های محلی می گویند معترضین بمب های آتش زا و سنگ پرتاب کردند و اتومبیل ها را به آتش کشیدند. پلیس برای مهار جمعیت، از گلوله های لاستیکی استفاده کرد. در این حادثه ده ها نفر مجروح شدند.

آسوشیتد پرس گزارش داد در شهر «زنتان» در جنوب لیبی، صدها نفر در خیابان ها راه پیمایی کردند و ستاد نیروهای امنیتی و یک کلانتری را آتش زدند.

تلویزیون دولتی لیبی تظاهرات را نادیده گرفت و به جای آن تصویرهایی از ۱۲ گردهمایی طرفداران دولت در بنغازی، طرابلس و شهرهای دیگر را نشان داد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر مستقردر نیویورک، از تلاش نیروهای امنیتی لیبی برای جلوگیری از پیوستن مردم به گردهمایی های روز پنجشنبه و بازداشت ۹ فعال سیاسی را در طرابلس و بنغازی خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG