لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

يک هواپيمای جنگنده برفراز بنغازی سرنگون شد


يک هواپيمای جنگنده برفراز بنغازی سرنگون شد
يک هواپيمای جنگنده برفراز بنغازی سرنگون شد

شاهدان در ليبی روز شنبه، ازسرنگونی ناشی از شليک به يک هواپيمای جنگنده بر فراز شهر بنغازی، که پايگاه شورشيان است، خبر داده اند. در همين حال صدای انفجارهای متعددی نيز در اين شهر شنيده شده است.

خشونت های جديد پس از آتش بسی که معمر قذافی رهبر ليبی روز جمعه اعلام کرده بود رخ داده است. او برای گشودن باب تماس و گفت و گو با اپوزيسيون شورشی ابراز آمادگی کرده بود.

خبرگزاری دولتی ليبی روز شنبه گفت نيروهای ليبيایی مورد حمله شورشيان قرار گرفته اند و در دفاع از خود پاسخ داده اند. اين خبرگزاری شورشيان را عمال القاعده توصيف می کند.

تجديد نبرد در روز شنبه به فاصله چند ساعت پيش ازتشکيل يک کنفرانس بين المللی اضطراری از مقام های بلندپایه در پاريس به وقوع پيوسته است که نمايندگان قدرت های جهان، از جمله آمريکا، اتحاديه اروپا، اتحاديه عرب، و نيز سازمان ملل متحد، قرار است در مورد واکنش به بحران ليبی تصميم بگيرند.

باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا روز جمعه به قذافی اخطار داد که نيروهايش بايد حمله به مردم را متوقف کنند، در غير اين صورت با اقدام نظامی مواجه می شود. آقای اوباما افزود که آمريکا نيروی زمينی اعزام نخواهد کرد.

رهبر آمريکا همچنين گفت نيروهای قذافی بايد بگذارند مايحتاج عمومی به غيرنظاميان برسد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه ای را تصويب کرد که اجازه می دهد برنامه پرواز ممنوع بر فراز ليبی به اجرا گذاشته شود. کشورهایی که در اجرای اين برنامه مشارکت می کنند به منطقه کشتی و هواپيما فرستاده اند.

سفير فرانسه در سازمان ملل متحد به بی بی سی گفته است انتظار می رود مداخله نظامی در ليبی به فاصله چند ساعت پس از جلسه پاريس آغاز شود.

XS
SM
MD
LG