لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

تاکید اوباما بر اقدام فوری علیه قذافی


تاکید اوباما بر اقدام فوری علیه قذافی
تاکید اوباما بر اقدام فوری علیه قذافی

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که ایالات متحده، به کشورهای اروپایی و عرب در اقدام علیه لیبی پیوسته است. آقای اوباما که به برزیل سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت که راه حل روشن شده است و همه اعضای گروه آماده اقدام فوری هستند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرده که نیروی هوایی این کشور برای اجرای منطقه پرواز ممنوع و همچنین حفاظت از غیرنظامیان شهر بنغازی، بر فراز لیبی به پرواز در آمده اند. شهر بنغازی محل درگیری میان هواداران و مخالفان معمر قذافی است.

نیکولا سارکوزی در جلسه رهبران کشورهای غربی، کشورهای عربی، و مقامات سازمان ملل متحد در پاریس همچنین تصریح کرد که اجلاس پاریس به تصمیم گرفته شد تا برای حفاظت از شهروندان لیبیایی از همه ابزارهای موجود از جمله نیروی نظامی استفاده شود.

مخالفان دولت لیبی می گویند با وجود اعلام آتش بس از سوی قذافی، نیروهای هوادار وی روز شنبه وارد بنغازی شده اند. مخالفان می افزایند هواداران آقای قذافی، یکی از هواپیماهای آنان را بر فراز شهر بنغازی هدف قرار داده اند. همچنین گزارش هایی از درگیری در شهر عجبیه در جنوب بنغازی، و شهر مصراته در غرب لیبی رسیده است.

کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفتگو با آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، روز شنبه به پاریس سفر کرد. همچنین هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، روز شنبه در کاخ الیزه ملاقات کردند. رهبران چند کشور عربی، نماینده اتحادیه آفریقا، و جمعی از رهبران کشورهای اروپایی از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، در این جلسه شرکت دارند. فرانسه نقش مهمی در تصویب لایحه منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشته است.

XS
SM
MD
LG