لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اتحاديه آفريقا برای ليبی در حال نبرد ديپلماسی را توصيه می کند


آرشیو: آدميرال ادوارد گی يو، ریيس ستاد ارتش فرانسه می گويد حريم هوایی ليبی تحت کنترل است
آرشیو: آدميرال ادوارد گی يو، ریيس ستاد ارتش فرانسه می گويد حريم هوایی ليبی تحت کنترل است

اتحاديه آفريقا برای ليبی يک دوره انتقالی سياسی را پیشنهاد کرده است که هدف آن پايان بخشيدن به نبرد ميان نيروهای دولتی و شورشيان مخالف با معمر قذافی رهبر ليبی است. يک مقام اين اتحاديه روز جمعه گفت نتيجه اين دوره انتقالی برگزاری انتخابات خواهد بود. يک هيات ليبيائی روز جمعه در اتيوپی برای تدوين برنامه هائی که به اصلاحات سياسی در ليبی منجر شود، با نمايندگان پنج کشور آفريقائی ملاقات کرد. پيشتر رسانه ها گزارش داده بودند نمايندگان شورشيان نيز در جلسه شرکت می کنند. اما هنوز معلوم نيست آيا آنها نيز حضور داشته اند يا نه.

در همين حال ریيس ستاد ارتش فرانسه می گويد حريم هوایی ليبی تحت کنترل است و انتظار دارد عمليات نظامی متحدين هفته ها به طول بينجامد، ضمن آنکه اميدوار است به ماه ها منجر نشود.

آدميرال ادوارد گی يو (Edouard Guillaud) اين نظرها را يک روز پس از آن مطرح ساخت که ناتو موافقت کرد فرماندهی عمليات به اجرا گذاشتن برنامه ممنوعیت پرواز بر فراز ليبی را به عهده بگيرد.

آدميرال گی يو روز جمعه، به راديوی فرانسه گفت هواپيماهای جنگی فرانسه ديشب هدف هایی را در نزديکی شهر شرقی عجبيه بمباران کرده اند. وی گفت نيروها نهايت تلاش خود را انجام می دهند که به غيرنظاميان در جريان حملات هوایی عليه نيروهای وفادار به معمر قذافی رهبر ليبی آسيبی نرسد.

بريتانيا نيز انجام حملات هوایی شبانه ای را در همان حوالی تایيد کرده است.

آندرس فوگ راسموسن، دبير کل ناتو روز پنجشنبه ضمن اعلام موافقت ناتو با به عهده گرفتن فرماندهی عمليات ممنوعیت پرواز بر فراز ليبی گفت ظرف چند روز آينده در مورد اختيارات و وظايف گسترده تر ناتو در عمليات نظامی ليبی تصميمات ديگری اعلام خواهد شد.

ترکيه که تنها کشور مسلمان عضو ناتو است روز پنجشبه در پی يک کنفرانس تلفنی چهار جانبه ميان هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا با همتايان ترک، فرانسوی و بريتانيایی اش با برنامه فرماندهی ناتو برعمليات ممنوعیت پرواز موافقت کرد. آنکارا خواستار اين اطمينان شده بود که عمليات ناتو محدود باشد، و از وارد شدن تلفات به غيرنظامیان مسلمان احتراز شود.

در همين حال آمريکا و فرانسه روز پنجشنبه اعلام کردند که امارات متحده عربی با اختصاص ۱۲ هواپيما بعد از قطر دومين کشورعربی خواهد بود که در به اجرا گذاشتن برنامه پرواز ممنوع بر فراز ليبی مشارکت خواهد کرد. انتظار می رود قطر پروازهای گشتی و مراقبتی برفراز ليبی را ظرف چند روز آينده شروع کند.

XS
SM
MD
LG