لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۴

گسترش منطقه پرواز ممنوع در لیبی


یک جت جنگی اف-پانزده آمریکا در شرق لیبی سقوط کرد
یک جت جنگی اف-پانزده آمریکا در شرق لیبی سقوط کرد

با ادامه درگیری زمینی میان شورشیان و نیروهای دولتی لیبی، به گفته یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا شمار هواپیماهای شرکت کننده در طرح پرواز ممنوع بر فراز لیبی در حال افزایش است.

دریادار ساموئل لاکلیر که از یک ناو آمریکایی در دریای مدیترانه سخن می گفت همچنی افزود سیزده کشور تاکنون یا به نیروهای ائتلاف پیوسته اند و یا در حال پیوستن به این نیروها هستند.

نیروهای ائتلاف بین المللی در آغاز پرواز بر فراز شهر بنغازی را که مقر مخالفان لیبی به شمار می رود، ممنوع کردند. با افزایش حمایت ها، نیروهای ائتلاف قصد دارند منطقه پرواز ممنوع را تا هزاران کیلومتر به سوی غرب تا طرابلس، پایتخت این کشور گسترش دهند.

دریادار لاکلر تایید کرد که شامگاه دوشنبه دو سرنشین جت جنگنده آمریکایی به سلامت از لاشه این هواپیما خارج شدند. این هواپیمای اف -۱۵ به دنبال نقص فنی سقوط کرده بود.

لاکلر همچنین گفت مردم لیبی یکی از این دو مرد را نجات داده و کار امدادرسانی به او را انجام دادند. پیشتر گزارش هایی منتشر شد مبنی بر این که روستاییان لیبی هنگام کمک به سرنشینان هواپیمای سقوط شده هدف گلوله نیروهای آمریکایی قرار گرفتند. دریادار لاکلر در این زمینه گفت ارتش آمریکا درباره این مسئله تحقیق خواهد کرد. او همچنین گزارش ها درباره حمله نیروهای معمر قذاقی به غیرنظامیان شهر غربی مصراته را تأیید کرد.

شاهدان می گویند روز سه شنبه چهار کودک در حمله تانک ها و شلیک گلوله نیروهای دولتی لیبی در خیابان های مصراته کشته شدند. همچنین گزارش ها حاکی است که در درگیری های روز پیش از آن چهل نفر کشته شده اند.

نیروهای مخالف مسلح در لیبی که سازماندهی خوبی ندارند، سعی می کنند شهر شرقی اجدابیا را بازپس بگیرند. این نیروها گفتند بر اثر شلیک راکت ها و تانک های نیروهای قذافی به عقب رانده شده اند و نیروهای وفادار به دولت قذافی همچنان کنترل ورودی های به شهر را در دست دارند.

XS
SM
MD
LG