لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

هواپيماهای جنگی ناتو هدف های نظامی نزديک پايتخت ليبی را بمباران کردند


هواپيماهای جنگی ناتو هدف های نظامی نزديک پايتخت ليبی را بمباران کردند
هواپيماهای جنگی ناتو هدف های نظامی نزديک پايتخت ليبی را بمباران کردند

هواپيماهای جنگی ناتو هدف هائی را در نزديکی طرابلس پايتخت ليبی بمباران کرده اند. اين بمباران در پی حملاتی انجام گرفت که در جريان آن نيروهای معمر قذافی رهبر ليبی در نزديکی بندر نفتی بريغه در شرق ليبی هدف قرار گرفته بودند.

اين جديد ترين حملات هوائی ناتو، سحرگاه امروز، اندکی پيش از طلوع آفتاب، نواحی شرقی اطراف طرابلس را به لرزه درآورد. هنوز معلوم نيست در اين حملات چه مواضعی هدف قرار گرفته است، و آيا تلفاتی نيز ببار امده است يا نه. آقای قذافی از اين شهر غربی در نبرد با مخالفانی که پنج ماه است سعی می کنند به ۴۲ سال حکمرانی مستبدانه او پايان دهند به عنوان يک پايگاه اصلی برای حفظ قدرت استفاده کرده است.

مخالفان که بخش عمده ای از شرق و بخش هائی از غرب ليبی را در کنترل دارند می کوشند با کمک حملاتی که هوائی ناتو عليه نيروهای طرفدار قذافی انجام می دهد ، از هر دو جبهه به سوی طرابلس پيشروی کنند.

ناتو روز شنبه از حمله به يک رشته هدف های نظامی در نزديکی طرابلس خبر داده بود، که تاسيساتی انباری، سه جايگاه راداری، و يک سکوی پرتاب موشک های زمين به زمين، از جمله آنهاست.

مخالفان در روزهای اخير سعی کرده اند بندر نفتی بريغه را از کنترل نيروهای وفادار به قذافی خارج کنند اما اين نيروها با برخورداری از قدرت تسليحاتی بيشتر توانسته اند از طريق مين گذاری و توپخانه سنگين پيشروی مخالفان را کند کنند. دست کم ۱۰ نفر از مخالفان در اين جريان کشته شده اند.

آقای قذافی در طول هفته گذشته با ايراد يک رشته سخنرانی های حاکی از بی اعتنائی و قدرت نمائی عهد کرده است به رغم توصيه ها و خواست های مخالفان و قدرت های غربی صحنه قدرت را ترک نکند.

مخالفان روز جمعه در پی جلسه ای که با شرکت نمايندگان ۳۰ کشور در استانبول ترکيه برگزار شد و شورای ملی انتقالی آنان را به عنوان تشکيلاتی قانونی برای اداره امور ليبی به رسميت شناخت به يک پيروزی سياسی دست يافتند.

XS
SM
MD
LG