لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

خاکسپاری صد کشته لیبی در ترابلس


خاکسپاری صد کشته لیبی در ترابلس
خاکسپاری صد کشته لیبی در ترابلس

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از حضور نمایندگان سرهنگ قذافی و نیز نمایندگان نیروهای مخالف دولت وی درنشست جاری اتحادیه آفریقا درآدیس آبابا خبر داده و می گوید این نمایندگان بایکدیگر دیدار و درباره امکان برقراری آتش بس در لیبی گفت و گو می کنند.

به گفته بان کی مون در صورتی که مقام های لیبی به اجرای کامل قطعنامه پیشین دایر بر قطع هر نوع عملیات نظامی علیه مردم آن کشور تن درندهند شورای امنیت ملل متحد در نشست آینده خود در زمینه اقدام های دیگری در مورد این مقام ها تصمیم گیری خواهد کرد.

بان کی مون می گوید هدف عملیات جاری در لیبی تغییر رژیم نیست بلکه محافظت از جان شهروندان غیر نظامی آن کشور است. به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد هم اکنون نبردها ی خونینی دراطراف شهرهای مصراته، اجدابیا و زین تان ادامه دارد. سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد روز جمعه گفت هدف سازمان ملل رسیدن به راه حل سیاسی در مساله لیبی به گونه ای است که مردم آن سرزمین بتوانند درباره سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند. به گفته او پاریس، قذافی را بخشی از راه حل نمی داند هرچند این مردم لیبی هستند که باید در این باره تصمیم گیری کنند.

روز جمعه ترابلس، پایتخت لیبی صحنه خاکسپاری کسانی بود که به گفته دولت، قربانی حمله نیروهای ائتلاف به آن شهر در چند روز گذشته بوده اند. در مراسم خاکسپاری، سربازان نیز شرکت د اشتند. یکی از سوگواران می گوید از آن بیم دارد که لیبی هم به سرنوشت عراق دچار شود و خشونت جاری، سال ها ادامه یابد.سخنگوی دولت قذافی در این مراسم شمار کشته شدگان حمله های هوائی ائتلاف را نزدیک به صد نفر ذکر کرد وگفت قربانیان همگی غیر نظامی بودند حتا آنان که در پایگاه های هوائی نظامی کار می کردند. چنین به نظرمی رسد که حمله های هوائی بر روحیه اعضای دولت قذافی و بر توان عملیاتی آنها تاثیر گذار بوده است .

XS
SM
MD
LG