لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

اعلام آزادی لیبی از ۴۲ سال حکمرانی قذافی


اعلام آزادی لیبی از ۴۲ سال حکمرانی قذافی
اعلام آزادی لیبی از ۴۲ سال حکمرانی قذافی

رهبران دولت موقت لیبی آزاد شدن آن کشور را از ۴۲ سال حکمرانی معمر قذافی در مراسمی با حضور ده ها هزار نفر در شهر شرقی بنغازی اعلام کردند.

مصطفی عبدالجلیل رهبر شورای ملی انتقالی، همراه با دیگر مقام ها، در اين آیین که روز يکشنبه در میدان کیش در شهر بنغازی با خواندن یک سرود ملی پيش از دوران قذافی آغاز شد شرکت داشتند.

جمعیتی عظیم از لیبیایی های شادمان از پیروزی، با تکان دادن پرچم های سرخ و سیاه و سبز دوران پادشاهی، که با کودتای ۱۹۶۹ قذافی سرنگون شد و سرآغاز چهار دهه ديکتاتوری وی بود، این میدان را پر کرده بودند.

بنغازی کانون شورش هایی علیه قذافی بود که در ماه فوریه آغاز شد و روز پنجشنبه با کشته شدن او در جریان شکست هوادارانش از نیروهای دولت انتقالی در شهر سرت، زادگاه وی، به انجام رسید.

در همین حال نگرانی ها و ملاحظات بین المللی در مورد وقایع منجر به مرگ قذافی با جشن و سرورهایی که در داخل لیبی جریان دارد، متفاوت است. گروه های مدافع حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد ویدیوی ضبط شده روی يک تلفن همراه شده اند که نشان می دهد نیروهای دولت موقت، قذافی مجروح را پیش از جان سپردن کتک می زنند.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمريکا روز یکشنبه گفت واشنگتن مایل است شاهد انجام تحقیقاتی توسط سازمان ملل متحد در این زمینه باشد و از تحقیقاتی هم که دولت انتقالی لیبی قول داده است انجام دهد استقبال می کند. هیلاری کلینتون در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت مهم است که يک لیبی دمکراتیک ظهور خود را با حکومت قانون و پای بندی به مسئولیت آغاز کند. وزیر امورخارجه آمريکا گفت تحقیق درباره چگونگی مرگ قذافی باید بخشی از این روند باشد.

پزشکانی که روز شنبه در شهر مصراته کالبد شکافی جسد قذافی را انجام دادند می گویند وی از جراحات ناشی از شلیک گلوله به سر و شکم خود جان سپرده است. هنوز مشخص نیست گلوله هایی که موجب مرگ او شد توسط چه کسی یا چه کسانی شلیک شده است. مقام های لیبیایی می گویند قذافی در جریان تیراندازی هواداران او و نیروهای دولت موقت هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

XS
SM
MD
LG