لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

قذافی همچنان بی اعتنا به فشارهای اقتصادی غرب


در حالیکه شرایط در مرزهای لیبی و کشورهای مجاور برای پناهندگان و فراریان خارجی از خشونت به مرحله بحران رسیده است، گزارشها از پیروزیهایی برای مخالفان قذافی و جابجایی نیروهای نظامی لیبی حکایت میکند.

بی اعتنا به تصمیمات هماهنگ وفشارهای اقتصادی غرب ، برای وادار کردن رهبر لیبی به کناره گیری معمرقذافی سه شنبه به مرزهای غربی لیبی نیرو اعزام کرد و بیم از آنرا برانگیخت که ممکنست خونین ترین جنبش دنیای عرب ، هرچه بیشتر به خشونت گراید.

و همزمان با ارزیابی گزینه های نظامی علیه قذافی ، گمان میرود رهبر لیبی هنوزقدرت نیرویهای علیه خود را درک نکرده و این ظن درآخرین حرفهای وی منعکس شد که گفته است «مردم مرا دوست دارند و برای محافظت ازمن خواهند مرد.»

در همین حال گزارشها از بمباران انبار مهمات و تسلیحات نظامی در عجبیه در شرق لیبی خبر میداد که رژیم برای جلوگیری از دسترسی مخالفان آنرا بمباران کرد . همین گزارشها حاکی است که عجبیه و کنترل شهر بزرگ میسترا در شرق طرابلس و پایگاه هوایی آن که دوشنبه تحت کنترل نیروهای قذافی بود با مبارزه ساکنان آن و با پشتیبانی واحدهای نظامی که به مردم پیوستند به دست مردم افتاد.

مردم شهر زاویه نزدیک پایتخت نیزکه شش ساعت بانیروهای قذافی جنگیدند ، با پیوستن واحدهای نیروی هوایی و نظامی به مردم ، سه شنبه بدست گرفتن کنترل شهر را جشن گرفتند . از سوی دیگر دولت لیبی برای حفظ طرفداری مردم ، در طرابلس به هر خانوداه چهارصد دلار پرداخت کرد.

در این میان در پایگاه هوایی بنغازی در جنوب لیبی ، بسیاری از جوانان از بیم حملات هوایی نیروهای قذافی با کمک نظامیان در صفها، داوطلب دریافت آموزش فشرده برای استفاده از توپهای سنگین و تسلیحات ضد هوایی پایگاه شدند.

ولی در مرزهای لیبی با کشورهای همسایه مصر و تونس و الجزایر که هزاران تن از خارجیان و بویژه کارگران مصری که از خشونتهای لیبی گریخته اند ، سراسر این مرزها را پوشانده اند . مسؤلان پناهندگان سازمان ملل که در این مرزها اقدام به برپا کردن چادرها برای پناهندگان کرده اند میگویند وضعیت پناهندگان به مرحله بحرانی رسیده است.

XS
SM
MD
LG