لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

ناآرامی های ليبی


امروز، سه شنبه، معمر قذافی در تلویزیون دولتی لیبی ظاهر شد و با مردم ليبی سخن گفت. وی از جمله گفت که از سمت خود کناره گیری نخواهد کرد و با معترضینی که خواستار کناره گیری او هستند خواهد جنگید و در لیبی مرگ را پذيرا خواهد شد.

طغیان و آشفتگی در پایتخت و درگیریهای خونین در شهرهای شرقی لیبی پس ازهفت روز تظاهرات ممتد، بشدت قدرت معمر قذافی را به چالش گرفته است.

این در حالی است که اعتراض های جهانی رهبر لیبی را برای توقف بی درنگ سرکوبی شهروندان آن کشور بشدت تحت فشار قرار داده است.

همزمان با گزارشهای سرکوب بیرحمانه اعتراض های مردمی در طرابلس، پایتخت ليبی، شکاف های عمیق در رژیم معمر قذافی نمایان شد و مقامات دولتی لیبی در داخل و خارج از کشور یکی پس از دیگری درحال استعفا هستند، و خلبانان نیروی هوایی لیبی با نافرمانی از سرکوبی و شلیک بسوی مردم به خارج پناهنده شده اند.

در مرکز طرابلس ساختمان اصلی دولتی به آتش کشیده شد ودر میدان سبز طرابلس نیروهای امنیتی، وبه گفته شاهدان هلیکوپترهای ارتشی، جوانان و مردمی را که درمقابل محل سکونت قذافی تظاهرات میکردند را به گلوله بستند و عده ای را کشتند.

ولی ديروز قیام مردم بنغازی در شرق لیبی به تسلط مردم بر شهر و ساختمانهای اصلی امنیتی و فرار واحدهای نظامی منجر شد و مردم پرچم حکومت پادشاهی پیشین لیبی که در کوتای نظامی ۱۹۶۹ ميلادی به دست قذافی سقوط کرد را بر فراز ساختمانها برافراشتند.

سرکوب و کشتار مردم اعتراض بسیار شدید جهانی را علیه قذافی و حکومتش برانگیخت. رهبران و مقامات ارشد جهانی، از جمله دبیر کل سازمان ملل، شدیدا سرکوب و کشتار شهروندان لیبی را محکوم کردند. بان کی مون گفت، «من مصراً از قذافی خواستم حقوق بشر، آزادی گردهم آیی و آزادی بیان را که اصول اساسی دمکراسی است رعایت کند.»

سخنگوی دیده بان حقوق بشر نیز از افزایش تلفات سرکوبی در لیبی ابراز نگرانی کرد و گفت، «از آغاز کشتارتاکنون ۲۸۵ نفر کشته شدند که رقم درست کشته شدگان احتمالا بيشتر از عدد است.»

در این میان صبح سه شنبه فیلم ویديویی از معمر قذافی در تلویزیون دولتی نمایش داده شد که ظاهرا برای مقابله با شایعات خروج وی از لیبی است. وی در حالیکه در اتومبیلی نشسته، چتر بدست با اصرار میگوید که وی هنوز در طرابلس است و قصد داشته به میان مردم برود ولی باران اجازه نداد.

شکاف و لرزش در پایه های قدرت قذافی در استعفاهای مقامات ارشد آن کشور، از جمله وزیر دادگستری، سفرای لیبی در هند، پکن، استرالیا و مالزی آشکارتر میشود. در همین حال خروج کارمندان و کارگران خارجی شرکتها و فرار شهروندان دیگر کشورها از اغتشاش و خشونت های لیبی ادامه دارد.

در همین حال نیروهای مسلح مصر گفتند مرزبانان لیبی از مرزها عقب کشیده اند و کنترل به دست کمیته های مردمی افتاده است. یک منبع نظامی مصر گفت مقامات نظامی تصمیم دارند با حفاظت بیشتر از مرزبا لیبی، گذرگاهی برای عبور مصریها و مجروحین و بیماران ایجاد کنند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه یک جلسه اضطراری دربسته برای رسیدگی به بحران لیبی تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG