لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۵۱

سه روزنامه نگار خارجی در بازداشت نیروهای حکومتی لیبی


سه روزنامه نگار خارجی در بازداشت نیروهای حکومتی لیبی

بر اساس گزارش ها دو روزنامه نگار متعلق به خبرگزاری فرانسه و یک خبرنگار عکاس همراه آنان همچنان در بازداشت نیروهای حکومتی لیبی قرار دارند.

دیو کلارک ، گزارشگر و روبرتو اشمیت، عکاس خبری، و جو ریدل، عکاس آژانس عکس گتی، از شامگاه جمعه گذشته تاکنون هیچ خبری از خود نداده اند.

راننده این گزارشگران به خبرگزاری فرانسه گفته است که روز شنبه سه مرد را از «طبرق» و از طریق جاده کویری به «اجدابیا» برده است که محل نبرد نیروهای هوادار قذافی با شورشیان بوده است.

به گفته او کاروانی از خودروهای نظامی لیبی سه گزارشگر را متوقف و بازداشت کرد.
روز دوشنبه، دولت لیبی چهار روزنامه نگار نیویورک تایمز را، پس از یک هفته بازداشت آزاد کرد. این گزارشگران در حین انجام کار روزنامه نگاری خود در شرق لیبی دستگیر شده بودند.

این روزنامه نگاران در گزارشی که روز سه شنبه در نیویورک تایمز منتشر شده از بدرفتاری نیروهای هوادار قذافی خبر داده اند. در این گزارش آمده است که نظامیان حکومتی پیش از اعزام این خبرنگاران به طرابلس، آنان را با ضربات مشت و قنداق تفنگ کتک زده و دست هایشان را بسته اند.

از ۱۵ فوریه که شورش مخالفان قذافی در لیبی آغاز شده چند خبرنگار خارجی در لیبی بازداشت یا مفقود شده اند.

روز یکشنبه تلویزیون الجزیره در قطر از توقیف چهار تن از گزارشگرانش در غرب لیبی خبر داد. به گفته این شبکه خبری «طرف های منطقه ای» برای آزادی این گزارشگران تلاش می کنند.

XS
SM
MD
LG