لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

لیبی چهار روزنامه نگار نیویورک تایمز را آزاد کرد


لیبی چهار روزنامه نگار نیویورک تایمز را آزاد کرد
لیبی چهار روزنامه نگار نیویورک تایمز را آزاد کرد

دولت لیبی روز دوشنبه چهار روزنامه نگار نیویورک تایمز را آزاد کرد. این روزنامه نگاران شش روز پیش، هنگام تهیه گزارش از قیام های شورشیان در شرق لیبی به دست نیروهای هوادار حکومت بازداشت شده بودند.

مقام های لیبی این چهار روزنامه نگار را در طرابلس، پایتخت لیبی، به دیپلمات های ترکیه تحویل دادند. ترکیه می گوید برای آزاد کردن این روزنامه نگاران تلاش کرده و امیدوار است آنان ظرف چند ساعت لیبی را ترک کنند.

روزنامه نگاران آزاد شده عبارتند از آنتونی شدید، رئیس دفتر نیویورک تایمز در بیروت، تایلر هیکس و لینسی آداریو، که هردو خبرنگار عکاسند و استیون فارل، فیلم بردار .

نیویورک تایمز نوشته است این چهارتن روز سه شنبه گذشته به هنگام تهیه گزارش از درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان در شهر شرقی عجبیه دستگیر شدند. این روزنامه می نویسد آنان نیز مانند بسیاری دیگر از روزنامه نگاران غربی، بدون داشتن ویزا از مرز مصر وارد بخش شرقی لیبی شده بودند. این قسمت از لیبی در دست نیروهای مخالف حکومت است.

از 15فوریه که شورش های ضدقذافی در لیبی آغاز شده است، چند روزنامه نگار دیگر خارجی بازداشت یا مفقود شده اند که دو گزارشگر فرانسوی خبرگزاری فرانسه و یک خبرنگار عکاس از آن جمله اند.

خبرگزاری فرانسه گفته است که دیو کلارک و روبرتو اشمیت آخرین بار یکشنبه شب از طریق ایمیل با این خبرگزاری تماس گرفته و گفته بودند قصد دارند به حدود ۳۵ کیلومتری خارج شهر طبرق سفر کنند. جو ریدل، عکاس آژانس تصویرهای خبری گتی نیز با آنها بوده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه هدف این سه تن دیدار و گفت و گو با مخالفان معمر قذافی و پناهندگانی بوده است که از صحنه نبرد می گریخته اند.

روز یکشنبه شبکه تلویزیونی الجزیره در قطر نیز از قول مقام های لیبیایی از بازداشت چهار خبرنگار این شبکه که در غرب لیبی سرگرم تهیه گزارش بودند، خبر داد. به گزارش الجزیره "طرف های منطقه ای" برای آزادی آنها تلاش می کنند.

XS
SM
MD
LG