لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

یک کشتی تحریمی ایران در سواحل لیبی برای بازرسی متوقف شد


کشتی شهر کرد
کشتی شهر کرد

وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که یک کشتی ایرانی که در لیست تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد را در نزدیکی بندر مصراته برای بازرسی متوقف کرده است.

وب سایت «ناظران لیبی» روز یکشنبه ۸ اردیبهشت گزارش داد که بنابر اعلام دولت وفاق ملی لیبی یک کشتی ایرانی در نزدیکی بندر «مصراته» متوقف شده و براساس حکم دادستان کل لیبی قرار است محموله این کشتی برای اطمینان از «مطابقت با اسناد» مورد بازرسی قرار گیرد.

بندر مصراته اصلی ترین بندر لیبی است که در شمال غرب این کشور قرار دارد.

وب‌سایت ناظران لیبی گزارش داده که بنابر بیانیه‌ای که روز شنبه ۷ اردیبهشت منتشر شده است این کشتی با نام « شهرکرد» و با شماره ۹۲۷۰۶۸۴ از ایران که دارای ۱۴۴ کانتینر است، مورد تحریم ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

اما پیشتر نیز سایت العربیه به نقل از ارتش ملی لیبی روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت از حضور یک کشتی باربری ایرانی در مسیر سواحل مصراته خبر داده بود.

این سایت بنابر گزارش‌هایی نوشته بود که «کشتی ایرانی وابسته به سپاه پاسداران، صبح شنبه گذشته، بندر بورگاس در بلغارستان را پیش از آن‌که سایت مارین ترافیک ویژه رصد حرکت کشتی‌ها آن را نشان دهد، ترک کرد و در حال حرکت به سمت بندر مصراته لیبی است.»

العربیه گزارش داده بود که «این کشتی وابسته به خطوط کشتی‌رانی دولتی IRSL ایران است که ایالات متحده نیمه ماه گذشته به دلیل ارتباط با فعالیت‌های سپاه پاسداران، آن را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.»

وب‌سایت ناظران لیبی گزارش داده که «رسانه های نزدیک به خلیفه حفتر در لیبی ادعا می کنند که کشتی ایران تسلیحات نظامی را برای دولت طرابلس آورده است.»

نیروهای حفتر چهارم آوریل حمله‌ای را به پایتخت آغاز کردند که بخشی از کارزار سرنگونی دولت مورد حمایت سازمان ملل متحد است. نیروهای حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» با شبه نظامیانی می‌جنگند که اتحاد نه چندان محکمی با دولت دارند.

در پی مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده امریکا علیه جمهوری اسلامی، که از ۱۴ آبان ماه امسال آغاز شده، بنادر و کشتیرانی ایران نیز مورد تحریم قرار گرفته اند اما آمریکا اعلام کرده که این تحریم‌ها شامل مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG