لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

در واشنگتن چه می گذرد


us congress
us congress

آمریکا قویاً رفتار خشن سرکوبگرانه به ویژه اعمال خشونت و کشتن غیر نظامی ها را در دستهای ماًمورین امنیتی در سوریه محکوم می کند.

کاخ سفید در بیانیه ای که به همین سبب از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید انتشار یافت، می گوید ما عمیقاً از بازداشت فعالان حقوق بشر نگران شده ایم.

کسانی که مرتکب اعمال خشونت آمیز شده اند، باید پاسخ گو شناخته شوند، آمریکا از آزادی بیان و تشکیل اجتماعات صلح آمیز در سوریه حمایت می کند و بر این باور است که دولت باید به آرمان های مشروع مردم علاقه نشان دهد.

... در روزهای اخیر چگونگی نقش آمریکا در لیبی مورد پرسش بسیاری از قانون گزاران آمریکائی و برخی از رسانه ها قرار گرفته بود و اعلام وزیر امور خارجه آمریکا در مورد برداشتن گامی جدید در انتقال فرماندهی و کنترل منطقه پرواز ممنوع در لیبی به ناتو، به این سردرگمی ها پایان داد هر چند که ناتو تنها به امر کنترل پرواز ممنوع در لیبی خواهد پرداخت و نه چیز دیگر.

خانم کلینتون هنگام کنفرانس مطبوعاتی خود در ۵ شنبه شب ۴ فروردین گفت ائتلاف بین المللی مجبور به این اقدام شد و هواپیماهای فرانسه، نخستین هواپیماهائی بودند که آسمان بنغازی را در نوردیدند، پس از آن موشک های کشتی ها و زیر دریائی های بریتانیا و آمریکا حمله را به آن منطقه و به سیستم دفاع هوائی رژیم دنبال کردند تا راه را برای هواپیماهای متحدین در اجرای منطقه پرواز ممنوع در لیبی هموار کنند.

خانم کلینتون گفت پرزیدنت اوباما از همان ابتدا گفته بود که نقش نظامی آمریکا بزودی محدود خواهد شد و اکنون می بینیم که تعداد هواپیماهای آمریکائی در گیر در عملیات لیبی بطور قابل ملاحظه ای کم شده و در برابر تعداد هواپیماهای جنگی کشورهای دیگر افزایش یافته است.

با این همه هنوز نقش آمریکا در عملیات متحدین درلیبی برخوردار از اهمیت است زیرا بخش اعظمی از امکانات نظامی ناتو در چارچوب سهم و نقش نظامی-سیاسی آمریکا قرار دارد.

ایالات متحده آمریکا حدود ۶۷ در صد از بودجه نظامی ناتو – پیمان آتلانتیک شمالی - را تاًمین می کند، بودجه تعهدی آمریکا ۱۱ برابر بودجه بریتانیا و ۱۲ برابر بودجه فرانسه است و کشورهای بریتانیا و فرانسه به ترتیب پس از آمریکا قرار گرفته اند.

در همین حال، اتحادیه آفریقا می خواهد با انجام گفتگو در بحران لیبی پا در میانی کند و امیدوارست که بتواند از خونریزی های بیشتری در آن کشور جلوگیری کند.

این سخنان توسط نمایندگان معمر قذافی نیز در جلسه ای که با شرکت ۵ نفر از رهبران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا در مقر اتحادیه تشکیل شده بود؛ تاًیید شد.

قرار است این گفتگو ها ( در صورت عملی شدن) بین دولت لیبی و شورشی ها صورت بگیرد.

در همین حال، آندره راسموسن دبیر کل ناتو روز جمعه در بیانیه ای گفت ما کنترل منطقه پرواز ممنوع را بر فراز آسمان لیبی اعمال خواهیم کرد و افزود « ما این اقدام را به عنوان بخشی از تلاش گسترده تر جامعه بین المللی برای حمایت از شهروندان لیبی در برابر رژیم قذافی انجام می دهیم».

... و در همین حال هیئت نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در نیویورک در بیانیه ای از تصویب قطعنامه تعیین یک گزارش گر ویژه برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در ایران ابراز خوشحالی کرده است. این قطعنامه از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

سوزان رایس نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد گفت این تصمیم به مردم ایران امکان می دهد تا در حالی که با رفتار های غیر انسانی دولت خود روبرو هستند؛ بتوانند در جامعه بین المللی سخن بگویند.

سوزان رایس می گوید آمریکا از ابتدای تاًسیس شورای حقوق بشر در سال ۲۰۰۶ میلادی به همراه ۵۰ کشور دیگر از مناطق مختلف جهان برای بثمر رساندن چنین قطعنامه ای همکاری نزدیک داشته است.

این اقدام، پیشرفتی برای شورای حقوق بشر و برای تمام کسانی است که عمیقاً نگران عدم اجرای تعهدات بین المللی ایران و رعایت حقوق شهروندان آن کشور هستند.

منابع خبری:

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید

وزارت امور خارجه آمریکا

آژانس خبری فرانسه

هیئت نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، نیویورک

XS
SM
MD
LG