لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۰

پاپیک هیچ وقت خیانت من را نمی بخشد


هالینا کولوتنیتسکایا، 38 ساله و یکی از پرستارهای اوکرایینی معمر قذافی است. او نه سال پیش برای کار در یک بیمارستان به لیبی رفت و بعد به استخدام فذافی درآمد
هالینا کولوتنیتسکایا، 38 ساله و یکی از پرستارهای اوکرایینی معمر قذافی است. او نه سال پیش برای کار در یک بیمارستان به لیبی رفت و بعد به استخدام فذافی درآمد

اکسانا بالینسکایا، پرستار سابق معمر قذافی در مطلبی که در شماره اخیر مجله نیوزویک چاپ شده است می نویسد: تنها ۲۱ سال داشتم که کار برای معمر قذافی را آغاز کردم. مانند دیگر زنان جوان اوکرایینی که او به عنوان پرستار استخدام می کرد، من در اوکرایین بزرگ شده ام و حتی یک کلمه هم عربی نمی دانستم حتی نمی دانستم لبنان و لیبی چه فرقی دارند! اما «پاپیک»، اسمی که پرستاران اوکرایینی روی قذافی گذاشته اند و به زبان روسی به معنای «پدر کوچک» است، همیشه با پرستارهایش سخاوتمندانه رفتار می کرد. اکسانا می گوید: «من می توانستم هرچیزی که رویایش را داشتم به دست آورم: یک آپارتمان دو اتاق خوابه مبله و راننده ای که هر وقت اراده می کردم حاضر بود. اما خانه من و زندگی خصوصی ام از نزدیک تحت نظر بود».

این زن ۲۴ ساله اوکرایینی می گوید: «سه ماه اولی که کارم را شروع کردم اجازه رفتن به کاخ ریاست جمهوری را نداشتم. فکر می کنم پاپیک نگران بود که مبادا همسرش صفیه، حسودی کند.

اما طولی نکشید که مرتب او را می دیدم. کار ما به عنوان پرستار این بود که مطمئن شویم وضعیت سلامتی او عالی است. ضربان قلب و فشار خون قذافی بالا است. ما مجبورش کردیم که هنگام بازدید از مالی و چاد، برای مقابله با بیماری های گرمسیری، دستکش بپوشد. همچنین مطمئن می شدیم که پیاده روی روزانه اش را سر موقع انجام دهد، واکسن هایش را به موقع می زند و فشار خونش را هم مرتبا آزمایش می کردیم».

اکسانا بالینسکایا در ادامه مطلبش می نویسد: «روزنامه های اوکرایینی ما را اهل حرم قذافی خواندند. این بی معنی است. هیچ یک از ما پرستارها معشوقه او نبود، تنها موقعی که او را لمس می کردیم زمانی بود که فشار خونش را اندازه می گرفتیم. واقعیت این است که پاپیک در مقایسه با دوستش، سیلویو برلوسکونی عاقل تر است. قذافی اینطور انتخاب کرد که تنها زنان جذاب اوکرایینی را استخدام کند، به احتمال بسیار به خاطر قیافه و ظاهر ما! او دوست داشت که آدم ها و چیزهای زیبا دور و برش باشد. او من را از میان صف کاندیداها و پس از آن که با من دست داد و در چشم هایم نگاه کرد، انتخاب کرد. بعدا فهمیدم که او تنها پس از دست دادن با افراد درباره آنها تصمیم می گیرد. او روانشناسی فوق العاده است».

اکسانا سپس از برخی «عادت های عجیب» پاپیک سخن می گوید. به گفته این پرستار اوکرایینی قذافی دوست داشت موسیقی عربی را از نوارهای کاست و با ضبط صوت های قدیمی گوش کند، و چندین بار در روز لباس هایش را عوض می کند. او آنقدر نسبت به لباسش حساس است که آدم را یاد ستاره های راک دهه ۱۹۸۰ می اندازد. گاهی اوقات در حالی که میهمانانش در انتظارش بودند، به اتاقش برمیگشت و دوباره لباس عوض می کرد و لباس سفید محبوبش را به تن می کرد. وقتی به کشورهای فقیر آفریقایی سفر می کردیم از پنجره لیموزین ضدگلوله اش پول و آبنبات برای بچه هایی که دنبال ماشین می دویدند می انداخت. او از ترس گرفتن بیماری از بچه ها، نمی خواست که آنان زیادی به ماشین نزدیک شوند. او هیچ وقت در چادر نخوابید، این تنها یک داستان است. او تنها برای ملاقات های رسمی از چادر استفاده می کند».

اکسانا بالینسکایا سپس درباره سفرهایی که همراه سرهنگ قذافی رفته می نویسد. او می گوید همراه با پاپیک به ایالات متحده، ایتالیا، پرتغال و ونزوئلا سفر کرده است و «هر وقت که پاپیک حالش خوب بود، از ما میپرسید که آیا به چیزی احتیاج داریم. او به ما پاداش برای خرید کردن می داد. پاپیک هر سال به کارمندانش ساعت های طلایی هدیه می داد که عکس خودش بر آن ها نقش بسته بود. در لیبی آن ساعت کلید باز کردن تمام درها و حلال تمامی مشکلات است».

اکسانا بالینسکایا که اوایل فوریه طرابلس را ترک کرده است می گوید: «به نظر من دست کم نیمی از جمعیت لیبی، پاپیک را دوست ندارند. کارمندان بخش پزشکی و درمانی محلی در لیبی به ما حسودی می کردند زیرا ما سه برابر آنان درآمد داشتیم تقریبا بیش از ۳۰۰۰ دلار در ماه.

مشخص بود که پاپیک تمامی تصمیم ها در کشور را می گیرد. او مثل استالین است، صاحب تمامی قدرت و امکانات برای خودش است. من وقتی که برای اولین بار تصاویر انقلاب مصر را دیدم با خودم فکر کردم که هرگز کسی در لیبی جرأت نمی کند علیه پاپیک ما قیام کند. اما وقایع مصر و لیبی دنباله دار بود. اگر پاپیک قدرت را به پسرش سیف منتقل می کرد، شاید همه چیز خوب پیش می رفت و مردم کشته نمی شدند».

پرستار اوکرایینی معمر قذافی می گوید «به موقع» لیبی را ترک کرده است. او می نویسد دو تا از دوستانش آن موقع لیبی را ترک نکردند و دیگر اکنون امکان ترک لیبی وجود ندارد. اکسانا می گوید برای ترک لیبی، دلیلی شخصی داشت: «من چهار ماهه باردار بودم و ممکن بود پاپیک متوجه این مسئله شود. نگران بودم که پاپیک دوست پسر صرب من را تأیید نکند».

اکسانا بالینسکایا می گوید: «پاپیک احتمالا هیچ وقت خیانت من را نمی بخشد. اما برای من ترک لیبی کار درستی بود. تمام دوستانم به من گفتند باید به فکر آینده کودکم باشم و فرار کنم. اکنون شرکای نزدیک پاپیک نیز از او می گریزند و او فرزندان و دو همکار اوکرایینی من را مجبور می کند که در کنار او بمانند و بمیرند».

XS
SM
MD
LG