لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۴

مخالفان دولت لیبی از فرانسه تقاضای اسلحه کردند


سلیمان فورتیا، یک عضو هیات و نماینده شهر مصراته، و برنارد - آنری له وی، نویسنده فرانسوی و حامی شورشیان در پاریس. ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۱
سلیمان فورتیا، یک عضو هیات و نماینده شهر مصراته، و برنارد - آنری له وی، نویسنده فرانسوی و حامی شورشیان در پاریس. ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۱

رهبران مخالف دولت لیبی که از فرانسه دیدن می کنند می گویند از نیکولا سارکوزی رییس جمهوری درخواست کمک نظامی کرده اند تا بتوانند به سوی طرابلس حرکت کنند.

هیات اوپوزیسیون این درخواست را روز چهارشنبه در دیداری با سارکوزی در پاریس عنوان کرد.

سلیمان فورتیا، یک عضو هیات و نماینده شهر مصراته، پس از ملاقات گفت مخالفان بر این باورند که با کمک دوستانی مانند فرانسه می توانند ظرف چند روز به طرف پایتخت لیبی راه پیمایی کنند.

برنارد - آنری له وی، نویسنده فرانسوی و حامی شورشیان نیز در جلسه حضور داشت. وی گفت اعضای هیات به سارکوزی گفته اند آنان می توانند با حمله از مصراته در شرق و از یک ناحیه کوهستانی در جنوب طرابلس، پایتخت را تصرف کنند.

هنوز روشن نیست رییس جمهوری فرانسه چه واکنشی به درخواست شورشیان لیبی نشان داده است. فرانسه ماه پیش تسلیحاتی برای نیروهای مخالف در کوهستان های غرب لیبی فرو ریخت.

فرانسه در کمپین سه ماهه حملات ناتو علیه نیروهای هوادار قدافی شرکت دارد.

در همین حال، خبرگزاری چینی شین هوا می گوید پرزیدنت هو جینتائو از تمام طرف ها در لیبی خواسته است با یک آتش بس فوری و حل بحران از راه گفتگو موافقت کنند.

به گزارش شین هوا، رییس جمهوری روز پنجشنبه در یک مکالمه تلفنی با جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی این پیشنهاد را مطرح ساخت.

شین هوا می گوید هو از تلاش آفریقای جنوبی جهت میانجیگری برای یافتن یک راه حل سیاسی از سوی اتحادیه آفریقا قدردانی کرد.

XS
SM
MD
LG