لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

فاجعه سیل لیبی به شهر باستانی «سیرنه» در لیبی آسیب رساند اما آثار جدیدی را آشکار کرد


سیلاب در لیبی
سیلاب در لیبی

سیلابی که ماه گذشته هزاران کشته در شهر «درنه» لیبی به جا گذاشت، به ویرانه‌های شهر یونان باستان «سیرنه» در کوه‌های مجاور نیز آسیب رساند، اما باعث شد که بقایای باستانی جدیدی از دل زمین آشکار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دانشمندان می‌گویند طوفان دانیل ممکن است باعث بارش یک متر باران بر روی تپه‌های شرق لیبی شده باشد؛ رکوردی که از زمان آغاز ثبت میزان بارش در اواسط قرن نوزدهم میلادی تا به امروز بی‌سابقه است.

هفته گذشته، هنگامی‌که که خبرنگار رویترز از این مکان بازدید کرد، سیلاب هنوز در آنجا جاری بود.

عادل بوفجرا، مسئول بخش آثار باستانی محلی، به رویترز گفت که سیل باعث انباشته شدن گل و لای در حمام‌های یونانی باستانی سیرنه شده که باید به طور تخصصی تمیز شوند.

او هشدار داد که هرچند خسارات تاکنون اندک بوده، اما سیل ممکن است به خطر فرونشست زمین افزوده باشد که بعداً می‌تواند باعث فرو ریختن یکی از بناهای تاریخی شود.

آقای بوفجرا گفت: «کاملاً مطمئن هستم و انتظار آن را دارم که یکی از این بناهای دیدنی به خاطر میزان بیش از حد آب‌های زیرزمینی، در زمستان فرو بریزد.»

وی اضافه کرد که «سیل، سایت جدیدی را نمایان کرده است؛ یک کانال آب که به نظر من، قدمت آن به دوران روم [باستان] باز می‌گردد. این کشفی متمایز برای این شهر است.»

دانشمندان در «وُورلد ودر اتریبیوشن»، یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی، می‌گویند که تغییرات آب و هوا، میزان بارش در طول طوفان را تا ۵۰ درصد بیشتر از معمول افزایش داد که خطر بزرگی برای میراث فرهنگی محسوب می‌شود.

سیرنه، یک مستعمره یونانی و یکی از شهرهای عمده عصر هلنیستی یونان باستان بود که بعداً به مرکز اصلی رومیان تبدیل شد، تا اینکه در سال ۳۶۵ میلادی، زلزله آن را ویران کرد.

این سایت باستانی در دفتر میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG