لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

دونفر در انفجارهای ليبی کشته شدند


انفجار سه بمب در مرکز طرابلس پايتخت ليبی که در ساعات اوليه صبح يکشنبه روی داد موجب کشته شدن دست کم دو نفر و زخمی شدن ۴ نفر ديگر شد.

دو بمب که در يک خودرو نصب شده بود در نزديکی يک مدرسه نظامی که وزارت دفاع ليبی، برای بازجويی زندانيان از آن استفاده می کند، منفجر شد. دو مرد سرهگذر کشته و چند نفر زخمی شدند. نيم ساعت بعد بمب ديگری در يک تاکسی که در نزديکی وزارت کشور ليبی پارک شده بود منفجر شد که موجب تلفاتی نشد. پليس تريپولی در اين محل بمب ديگری را کشف کرد که منفجر نشده بود.

هنوز هيچ کس مسئوليت اين انفجار ها را به عهده نگرفته است و مقام های امنيتی نيز می گويند نمی دانند چه کسی ممکن است پشت اين انفجار ها باشد.

اين انفجار ها نمونه ديگری از مشکل عدم امنيت و برخوردهای خشونت بار در ليبی است. برغم اين که ماه گذشته برای اولين بار در تاريخ ليبی انتقال قدرت بدون خونريزی و به طور مسالمت اميز انجام گرفت و کنترل کشور به مجلس نمايندگان انتخابی ليبی سپرده شد سقوط حکومت قذافی يک خلا قدرت در ليبی ايجاد کرده و ماموران امنيتی هنوز نتوانسته اند گروه های مسلح و جنگجويان غيرنظامی محلی را کنترل کنند و تيراندازی و انفجارهای پراکنده در ليبی روی می دهد.

اين انفجارها که روز قبل از سالروز سقوط طرابلس روی داد يکی از مرگبارترين انفجار ها پس از سقوط حکومت معمر قذافی بود . مخالفان معمر قذافی در ٢۹ مرداد سال گذشته پس از ۸ ماه مبارزه به حکومت او پايان دادند و طرابلس را آزاد کردند.
XS
SM
MD
LG