لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

ادامه فرار اتباع خارجی از ليبی


ادامه فرار اتباع خارجی از ليبی
ادامه فرار اتباع خارجی از ليبی

هزاران نفر از اتباع خارجی با موفقیت از لیبی خارج شده اند، در حالی که برخی ديگر با موانعی در بنادر و فرودگاه های ليبی روبرو هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با صدور هشداری به شهروندان آمريکايی از آنان خواست ليبی را «فورا ترک کنند». ضمنا اين وزارتخانه در بيانيه جداگانه ای اعلام کرده است که کشتی که قرار است آمريکايی ها و خارجی ها را به کشور مالت ببرد به علت بدی هوا نتوانسته است بندر طرابلس را ترک کند. فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، می گويد: ۲۸۵ نفر از جمله ۴۰ مقام آمريکايی و خانواده هايشان و ۱۲۷ نفر از شهروندان ديگر در کشتی بسر می برند.

مقامات امور خارجه کانادا می گویند: يک شرکت بيمه از بيمه کردن کشتی خصوصی که قرار بود حدود ۱۰۵ کانادايی را از طرابلس تخليه کند، صرف نظر کرده است. مقامات می گويند اين شرکت بيمه وخيمتر شدن اوضاع ليبی را دليل اين امر خوانده است.

در همین حال، بریتانیا روز پنجشنبه برخی از شهروندان خود را با هواپيما از ليبی خارج کرد و ديگر شهروندانش را با يک کشتی نظامی که اکنون در بنغازی لنگر گرفته است خارج خواهد ساخت.

هزاران نفر از اتباع خارجی در فرودگاه طرابلس باقی مانده اند. اين در حالی است که تعداد زيادی از خارجيان در حال سفر زمينی به کشورهای، مصر و تونس، برای فرار از هرج و مرج و نا آرامی هستند.

يک خبرنگار صدای آمريکا در نزديکی مرز شرقی ليبی با مصر می گويد تعداد زيادی از طريق صحرا وارد مصر می شوند. يکی ديگر از خبرنگاران صدای آمريکا در مرز راس الجدير می گويد تعداد زيادی از اتباع تونس، لیبی، مصر، چین، و ترکيه، از طريق اين مرز وارد تونس شده اند. يک مقام نظامی تونس می گويد حدود ۶۰۰۰ خارجی در روز چهارشنبه و ۲۰۰۰ نفر ديگر روز پنجشنبه وارد تونس شدند.

XS
SM
MD
LG