لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

رأی گيری بنغازی آزمون ايجاد ايالتهای خودمختار در شرق ليبی


مردم شهر بنغازی، خاستگاه انقلاب ليبی، برای تعيين سرنوشت شهر خود به پای صندوقهای رأی رفتند. مناطق شرق ليبی، که هنوز بستر حرکتهای اعتراضی عليه حکام جديد کشور است، خواهان روی کار آمدن يک نظام فدرالی با ايالتهای خودمختار هستند.
انتخابات محلی روز شنبه در شهرهای استان برقه، از جمله بنغازی، دومين شهر عمده ليبی، برگزار شد. اين انتخابات در واقع آزمونی بود تا نظر مردم در مورد تشکيل يک نظام خودمختار در شرق ليبی، مشخص شود. چرا که شهر بنغازی، خاستگاه انقلاب ليبی، هنوز بستر حرکتهای اعتراضی عليه حکام جديد، يعنی شورای انتقالی ملی است.
انتخابات در استان برقه توسط کسانی سازماندهی و برگزار شد که خواهان تشکيل يک شورای مستقل برای خود هستند.
کنگره برقه که روش خاص خود را اعمال می کند، خواهان تحريم انتخابات ۳۰ ام خرداد، نخستين انتخابات ملی ليبی شده است؛ آنها می گويند، اين انتخابات منافع شرق کشور را بطور عادلانه نمايندگی نخواهد کرد.
اما در صورت پيروزی طرفداران خودمختاری در انتخابات بنغازی، روشن خواهد شد که نقش جنبش خودمختاری تا چه حد در انتخابات پارلمانی خرداد مؤثر خواهد بود.
صالح ال اوجالی، يکی از رأی دهندگان در انتخابات، از نحوه برگزاری انتخابات بعد از انقلاب ابراز رضايت کرده و می گويد، در دوران قذافی اگر کسی در انتخابات شرکت نمی کرد، حقوقش را قطع می کردند، اما اکنون مردم به اختيار خود در انتخابات شرکت می کنند.
حرکتهای مربوط به خودمختاری برقه زنگ خطر را برای رهبران جديد ليبی به صدا در آورده و آنها می گويند، اينگونه جنبشها، نه تنها به شکست يکپارچگی کشور خواهد انجاميد، بلکه باعث بی ثباتی بازار نفت جهان خواهد شد، چون بخش بزرگی از ميادين نفتی ليبی در شرق اين کشور قرار دارد.
بنابر گزارشها بخش زيادی از افکار عمومی ليبی، به ويژه بسياری از ساکنان بنغازی، ضمن ابراز نارضايتی از رهبران جديد کشور، آنها را افرادی ناکارآمد می خوانند.
XS
SM
MD
LG