لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۶

استرالیا خشونت معمر قذافی را علیه شهروندان لیبی محکوم کرد


استرالیا خشونت معمر قذافی را علیه شهروندان لیبی محکوم کرد

کوین راد وزیر امور خارجه استرالیا که در دیداری در مصر به سر می برد روز یک شنبه پس از ملاقات با احمد ابوالغیط همتای مصری خود در اشاره به برخورد خشونت بار دولت لیبی با تظاهر کنندگان آن کشور اظهار داشت: من به نمایندگی از دولت استرالیا بر اهمیت احترام رژیم لیبی به قوانین بین المللی و احتراز از خشونت جمعی علیه غیر نظامیان تاکید می کنم، در غیر این صورت رژیم آن کشور بر اساس قوانین جنایی بین المللی مورد مجازات قرارخواهد گرفت.

احمد ابوالغیط وزیر امور خارجه مصر نیز در تایید سخنان همتای استرالیایی خود و با ابراز مخالفت دولت متبوع خود در مورد دخالت نظامی سایر کشور ها در لیبی افزود: ما با هر گونه دخالت نظامی خارجی در کشورهای عرب مخالفیم اما از مقام های لیبی می خواهیم از توسل به خشونت خودداری کنند و با اپوزیسیون که حضور و قدرت خود را ثابت کرده اند، به توافق برسند.

از سوی دیگر در حالی که خشونت ها در لیبی ادامه دارد صد ها نفر از خارجیانی که از آن کشور به تونس رفته اند همچنان در اردوگاه های موقتی در مرز دو کشور در انتظار این هستند که دولت های متبوعشان آنان را به خانه و کاشانه خود بازگردانند، شهروندان هند، پاکستان و مصر از آن جمله اند.

روز یک شنبه گروهی از شهروندان مصری با برگزاری تظاهرات و شعار "ما می خواهیم به خانه برویم" دولت مصر را در مورد کوتاهی برای فرستادن وسیله نقلیه جهت انتقال آنان مورد انتقاد قرار دادند.

یکی از مصریان فراری از لیبی گفت این افراد دست به تظاهرات زده اند چون می خواهند به مصر بازگردند. همه کشور ها برای نجات شهروندانشان هواپیما فرستاده اند در حالی که دولت مصر هنوز چنین اقدامی نکرده است. مردم در اینجا در خیابان می خوابند و از سرما می میرند. این ها افرادی هستند که در لیبی شاهد صحنه های بسیار خشونت باری بوده اند و اکنون می خواهند هر چه سریع تر به کشور های خود باز گردند.

XS
SM
MD
LG