لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

پرواز هواپیماهای جنگی فرانسه برفراز لیبی


پرواز هواپیماهای جنگی فرانسه برفراز لیبی
پرواز هواپیماهای جنگی فرانسه برفراز لیبی

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و روزنامه فیگارو بین المللی چاپ پاریس نیروهای فرانسه، بریتانیا، کانادا و نروژ نخستین نیروهایی هستند که حمله علیه رهبر لیبی را شروع خواهند کرد و پس از حمله آنان، ایالات متحده آمریکا و کشورهای عرب وارد عمل خواهند شد.

حمله به لیبی در نشست اضطراری ائتلاف بین المللی روز شنبه در پاریس مشخص خواهد شد و بنظر می رسد که واشنگتن نقش اول را بر عهده پاریس و لندن می گذارد.

روز نامه فیگارو از قول یک منبع نزدیک به مذاکرات جلسه اضطراری پاریس درباره لیبی تاًیید کرد که حمله نیروهای بین المللی به لیبی پس از نشست پاریس در کاخ الیزه انجام خواهد گرفت.

منبع مذکور همچنین خاطر نشان کرده است که پیشرفت نیروهای معمر قذافی در ساعات گذشته در بنغازی «مشکلات بزرگی» را بوجود آورده است.

نشست بین کشورهای غربی و کشورهای عرب ساعاتی پس از نیمروز شنبه – بیست و هشتم اسفند – در کاخ الیزه در پاریس تشکیل شد تا وضعیت موجود در لیبی را پس از تصویب قطعنامه شماره ١٩٧٣ شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بررسی قرار دهد.

قطعنامه شماره ١٩٧٣ شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنجشنبه شب بیست و ششم اسفند با ١٠ راًی موافق به تصویب رسید، کشورهای برزیل، چین، آلمان، هند و روسیه در دادن راًی شرکت نکردند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ٢۵ اسفند در سفارت آمریکا در قاهره به نظامی های ماًمور خدمت در سفارت خانه آن کشور در باره لیبی گفت نخستین هدف «اقدام در پایان دادن خشونت هاست.»

در واشنگتن، پرزیدنت اوباما ساعاتی پس از نیمروز جمعه ۲۷ اسفند و پیش از عزیمت بسوی برزیل، در یک سخنرانی خطاب به ملت آمریکا درباره موضع دولت خود نسبت به لیبی گفت

«هدف ما مشخص است، دلیل ما درست است و ائتلاف ما استوار.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با حضور در نشست اضطراری پاریس، نقش کشور متبوع خود را در رویاروئی ائتلاف بین المللی با معمر قذافی مشخص می کند.

با توجه به درگیری نظامی آمریکا در عراق و افغانستان، بنظر می رسد که واشنگتن ترجیح می دهد در خط مقدم حمله احتمالی ائتلاف بین المللی به لیبی، بریتانیا و فرانسه، متحدان اروپائی اش حضور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG