لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

کاترین اشتون: درگیری های مسلحانه در لیبی غیر قابل قبول است


کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید، ادامه درگیری های مسلحانه میان طرفداران معمر قذافی و مخالفان رهبر لیبی «غیر قابل قبول» است و باید هر چه زودتر خاتمه یابد.

خانم اشتون این سخنان را در شهر استراسبورگ فرانسه گفت و تاکید کرد: "قبل از هر چیز باید به خشونت ها در لیبی پایان داده شود. خوشحالم که جامعه بین المللی از طریق شورای امنیت سازمان ملل موضعش را در مورد غیر قابل قبول بودن ادامه درگیری ها، و حساب کشی نهائی از مقام های ارشد لیبی مشخص کرده است."

بعد از درخواست شورای امنیت، هفته گذشته بازپرس دادگاه جنائی بین المللی اعلام کرد، تحقیقاتی را جهت احتمال انجام «جنایت علیه بشریت» توسط رهبر لیبی آغاز کرده است.

پیشنهاد تحقیقات در مورد اقدامات ضد بشری سرهنگ قذافی در درگیری های اخیر در آن کشور ابتدا از جانب اتحادیه اروپا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد.

از سوی دیگر، مخالفان رژیم لیبی بعد از تصرف ترمینال راس لنوف و شهرک بن جواد، به سمت غرب و شهر سرت زادگاه معمر قذافی پیشروی کردند، اما نیروهای رژیم با اجرای پاتک مخالفان را وادار به عقب نشینی کرده و شهر ۱۰ هزار نفره جواد را پس گرفتند.

با این حال، مخالفان رژیم سرهنگ قذافی مجددا روز چهارشنبه بسمت شهرک بن جواد پیشروی کرده اند. شهرک زاویه در ۵۰ کیلومتری غرب طرابلس پایتخت لیبی هنوز در تصرف مخالفان است و نبرد ها در اطراف آن سنگین گزارش شده اشت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با توجه به حملات نیروهای دولتی به مواضع مخالفان اظهار کرد: "ما آماده ایم تا حمایتمان از مردم لیبی را افزایش دهیم. همانطور که قبلا هم گفتم این وضعیت سیالی ست و باید بسیار مراقب باشیم."

واگذار کردن قدرت توسط سرهنگ قذافی موضع رسمی اتحادیه اروپاست، و مخالفان رژیم لیبی به منظور زمین گیر کردن نیروی هوائی کشورشان خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع شده اند.

در صورت تصویب، اجرائی شدن منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی بدون کمک موثر ناوگان ششم آمریکا مستقر در دریای مدیترانه امکان ناپذیر است.

در همین حال، سرهنگ قذافی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «تی آر تی» ترکیه اظهار کرد، استقرار منطقه پرواز ممنوع به همه نشان خواهد داد که خارجی ها در پی دستیابی به منابع نفت لیبی اند، و هیلری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز صبح چهارشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» گفت، برقراری منطقه پرواز ممنوع در آسمان لیبی محتاج حمایت سازمان ملل متحد است.

XS
SM
MD
LG