لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۵۵

شورشيان ليبيایی شهر نفتی اجدابيا را تحت کنترل خود درآوردند


شورشيان ليبيایی، با پشتيبانی حملات هوایی غرب روز شنبه، شهر نفتی و استراتژيک اجدابيا در شرق ليبی را از کنترل نيروهای معمر قذافی رهبر ليبی خارج ساختند

شورشيان ليبيایی شهر نفتی اجدابيا را از نيروهای معمر قذافی رهبر ليبی پس گرفته اند و اين شهر به صحنه برپایی جشن و سروری مبدل شده است که با رقصيدن مردم روی تانک ها، تيراندازی های هوایی و به صدا درآوردن بوق اتوموبيل ها همراه است.

شورشيان با برخورداری از پشتيبانی حملات هوایی غرب، روز شنبه، بار ديگر کنترل خود را بر اين شهر استراتژيک واقع در شرق ليبی برقرار ساختند. اجدابيا در ۱۶۰ کيلومتری جنوب بنغازی است که پايگاه اصلی شورشيان است.

شاهدان می گويند اجساد ده ها سرباز دولتی را مشاهده کرده اند.

خبرگزاری رويترز اظهارات يک سخنگوی شورشيان را نقل می کند که از حملات هوایی روز شنبه نيروهای ایتلاف به حومه مصراته يکی ديگر از شهرهای تحت کنترل شورشيان واقع در نزديکی طرابلس پايتخت ليبی خبر داده است.

مقام های ليبيایی، همزمان با حملات نيروهای ایتلاف بين المللی به هدف های دولتی در نزديکی پايگاه های شورشيان، سراغ اقدامات ديپلماتيک برای حل بحران آن کشور رفته اند. هياتی که به نمايندگی آقای قذافی عمل می کند می گويد دولت حاضر است راه يافتی را که اتحاديه آفريقایی ترسيم کرده است دنبال کند. اين هيات روز جمعه پس از ملاقات با نمايندگان پنج کشور آفريقایی در آديس آبابا پايتخت اتيوپی بيانيه ای منتشر ساخت. هيات دراين بيانيه می گويد خود را به آتش بس متعهد می داند، و خواستار قطع حملات هوایی و رفع محاصره دريایی ليبی شده است.

ملاقات هيات نمايندگی ليبی با نمايندگان پنج کشور آفريقایی پس از آن انجام گرفت که قدرت های جهان در جلسه ای در آديس آبابا يک دوره انتقالی دموکراتيک را که به برگزاری انتخابات در ليبی منجر شود، پيشنهاد کردند.

در همين حال، ناتو روز جمعه اعلام کرد که شارل بوشارCharles Bouchard ، ژنرال کانادایی فرماندهی عمليات نظامی متحدين در ليبی را به عهده می گيرد. ناتو زوز پنجشنبه با به عهده گرفتن فرماندهی عمليات موسوم به پرواز ممنوع بر فراز ليبی موافقت کرده بود.

XS
SM
MD
LG