لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۳

وزیر دفاع آمریکا: دولت لیبی دمکراسی را در کشور برقرار خواهد ساخت


Французький актор Жан Дюжарден, який зіграв головну роль у фільмі «Артист», став переможцем у номінації «Найкращий актор»
Французький актор Жан Дюжарден, який зіграв головну роль у фільмі «Артист», став переможцем у номінації «Найкращий актор»

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا می گوید او یقین دارد که دولت جدید لیبی در بوجود آوردن یک دمکراسی موفق خواهد شد.
پانه تا روز شنبه در طرابلس گفت لیبیایی ها آینده جدیدی برای کشور خود فراهم خواهند آورد و درباره کمک هایی که از آمریکا و جامعه بین المللی می خواهند تصمیم خواهند گرفت. وی افزود آمریکا خوشحال خواهد بود پاسخ دهد.
پانه تا برای گفت و گو با رهبران دولت موقت لیبی به طرابلس رفته است، و با عبدالرحیم الکیب نخست وزیر و اوسامه الجولی وزیر دفاع ملاقات کرد. این نخستین بار است که یک وزیر دفاع آمریکا به لیبی سفر می کند.
مذاکرات او در طرابلس در پی اقدام آمریکا در لغو اکثر تحریم های اقتصادی علیه لیبی صورت می گیرد.
پانه تا اینک به واشنگتن باز می گردد، و سفری را که شامل توقف هایی در افغانستان و عراق بود تکمیل می کند. او همچنین از جیبوتی و ترکیه دیدن کرد.
آمریکا روز جمعه بیش از ۳۰ میلیارد دلار دارایی های لیبی را در پی اقدام مشابه شورای امنیت سازمان ملل متحد آزاد کرد. سازمان ملل حدود ۱۵۰ میلیارد دلار دارائی های لیبی در خارج را در پی آغاز قیام علیه معمر قذافی در ماه فوریه مسدود کرد.
سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا بر این باور است که این دارائی ها منبع مهمی برای لیبی در حالی است که سیستم سیاسی و اقتصادی کشور پس از بیش از ۴۰۹ سال حکومت دیکتاتوری تثبیت می شود.
ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت کشور او اتحادیه اروپا را برای آزاد ساختن سریع ۱۰ میلیارد دلار دارائی های مسدود شده لیبی دربریتانیا زیر فشار خواهد گذاشت.
دولت انتقالی لیبی از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد مسدودیت دارائی های بانک مرکزی لیبی و کارگزار آن، بانک خارجی لیبی را لغو کند.

XS
SM
MD
LG