لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

دادستان دادگاه بین المللی: لیبی می تواند پسر قذافی را محاکمه کند


لوئیس مورنو - اوکامپو روز سه شنبه در طرابلس با مقام های مسئول ملاقات کرد. ۲۲ نوامبر ۲۰۱۱
لوئیس مورنو - اوکامپو روز سه شنبه در طرابلس با مقام های مسئول ملاقات کرد. ۲۲ نوامبر ۲۰۱۱

لوئیس مورنو - اوکامپو دادستان دادگاه جنایی بین المللی می گوید محاکمه سیف الاسلام قذافی، تا زمانی که معیارهای دادگاه رعایت شود، ممکن است به جای لاهه در لیبی برگزار شود.

لوئیس مورنو - اوکامپو روز سه شنبه در طرابلس با مقام های مسئول ملاقات کرد. این دیدار در حالی صورت می گیرد که شورای ملی انتقالی برای اعلام کابینه جدید که تا زمان برگزاری نخستین انتخابات از زمان عزل معمر قذافی کشور را اداره خواهد کرد، آماده می شود.

دادگاه جنایی بین المللی جنایی سیف الاسلام قذافی و عبدالله السنوسی، رییس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت لیبی را به اتهام جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار داده است. رزمندگان شورای ملی انتقالی به تازگی سیف الاسلام قذافی و عبدالله السنوسی را در صحراهای جنوب لیبی دستگیر کردند.

گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر می گویند این دو در لیبی از محاکمه عادلانه برخوردار نخواهند شد. لیبی پس از ۴۲ سال حکومت قذافی، از یک سیستم قضایی معتبر بی بهره است.

انتظار می رفت عبدالرحیم الکیب نخست وزیر موقت اسامی وزیران دولت خود را روز سه شنبه اعلام کند. وی روز دوشنبه اعلام کرد برای برگزیدن نمایندگان لایق از سراسر لیبی تلاش خواهد کرد.

نخست وزیر لیبی این موضوع را در یک نشست خبری مشترک با سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در طرابلس عنوان کرد.

سوزان رایس در این نشست گفت دوستان و همسایگان لیبی هنگام بررسی مساله محل محاکمات پسر قذافی و رییس سابق اطلاعات و امنیت کشور، باید به حاکمیت لیبی احترام بگذارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در اوایل سال جاری به دادگاه جنایی بین المللی اجازه داد در مورد جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در لیبی تحقیق کند، اما دادگاه فقط در صورتی می تواند عاملان را مجازات کند که آن کشور نخواهد یا قادر نباشد این کار را انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مقام های لیبی خواسته است با زندانیان به گونه انسانی رفتار کنند.

XS
SM
MD
LG