لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

سیف الاسلام قذافی دستگیر شد


سیف الاسلام قذافی دستگیر شد
سیف الاسلام قذافی دستگیر شد

مقامات نظامی لیبی می گویند سیف الاسلام قذافی را دستگیر کرده اند.
یک سخنگوی ارتش روز شنبه گفت نیروها سیف الاسلام و چند دستیار او را در نزدیک شهر «اوباری» دستگیر کردند. این شهر در نزدیکی مرز نیجربه قرار دارد که قبلا به سعادی قذافی، یک پسر دیگر رهبر سابق لیبی، پناهندگی داده است.
مقامات لیبی می گویند بنظر می رسد که دستیاران سیف الاسلام سعی داشتند او را به نیجربه ببرند. رییس جمهوری نیجریه هفته پیش گفت در مورد کاری که باید در صورت درخواست پناهندگی سیف الاسلام انجام گیرد تصمیمی گرفته نشده است.
گزارش ها حاکی است سیف الاسلام به شهر زینتان انتقال یافته و بازداشت شده است. در پی انتشار خبر دستگیری، شورای ملی انتقالی لیبی عکسی منتشر کرد که سیف الاسلام را روی تختی با بانداژهایی که دور انگشتان دست راستش بسته شده است نشان می دهد.
روشن نیست که آیا او در جریان دستگیری زخمی شد یا نه.
تلویزیون لیبی روز شنبه ویدیوئی را پخش کرد که نشان می داد لیبیایی ها خبر دستگیری سیف الاسلام را جشن گرفته اند. او باتهام جنایت علیه بشریت با کمک به سرکوب معترضین در جریان حکومت پدرش تحت تعقیب دادگاه بین المللی جنایی قرار دارد.
ماه پیش دادستان دادگاه گفت دادگاه با سیف الاسلام در مورد امکان تسلیم او مذاکره می کند و به وی اطمینان داده شده است که محاکمه اش عادلانه خواهد بود.
دادستان می گوید قصد دارد بزودی برای بحث با مقامات لیبی درباره محلی که سیف الاسلام محاکمه خواهد شد به آنجا برود.
مقامات اتحادیه اروپا از مقامات لیبی خواسته اند مسلم سازند که محاکمه سیف الاسلام در همکاری با دادگاه بین المللی انجام گیرد.
گروه های بین المللی حقوق بشر روند بازداشت سیف الاسلام را، بویژه در پی شرایط مبهم دستگیری و مرگ پدرش در ماه گذشته، از نزدیک زیر نظر دارند.
دادگاه بین المللی در ماه ژوئن احکام دستگیری سیف الاسلام، معمر قذافی و عبداله السنوسی رییس سازمان اطلاعات و امنیت سابق لیبی را صادر کد.
مقامات لیبی هنوز نتوانسته اند از محل اقامت سنوسی آگاه شوند.

XS
SM
MD
LG