لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

تلاش دادگاه جنایی بین المللی برای تسلیم پسر قذافی


تلاش دادگاه جنایی بین المللی برای تسلیم پسر قذافی
تلاش دادگاه جنایی بین المللی برای تسلیم پسر قذافی

دادستان کل دادگاه جنایی بین المللی می گوید دفتر او به تلاش برای کشاندن پسر معمر قذافی رهبر سابق لیبی و نیز رییس سازمان اطلاعات و امنیت او به دادگاه افزوده است.

لوئیس مورنو – اوکامپو می گوید به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده درباره اتهام ارتکاب جنایت های جنگی توسط نیروهای هواطرفدار قذافی، رزمندگان انقلابی و ناتو تلاش هایی جهت وادار کردن سیف الاسلام قذافی به تسلیم در جریان است.

اوکامپو می گوید دفتر او همچنین این موضوع را که آیا عبدالله السنوسی رییس سابق اطلاعات و جاسوسی قذافی دستور تجاوز جنسی برای مجازات کسانی که ناراضیان یا شورشیان تلقی می شدند صادر کرده یا نه، بررسی می کند.

دادستان کل دادگاه بین المللی که روز چهارشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می گفت، اظهار داشت تحقیقاتی نیز درباره جرایمی که گفته می شود شورای ملی انتقالی مرتکب شده، از جمله بازداشت غیر نظامیانی گمان می رفت مزدور هستند و کشتن بازداشت شدگان، آغاز شده است.

گروه های هوادار حقوق بشر گفته اند جنگجویان شورای ملی انتقالی کارگران مهاجر صحرای آفریقا را، به این تصور که از قذافی حمایت می کنند، خودسرانه دستگیر می کردند.

اوکامپو درباره جرایم احتمالی نیروهای ناتو جزییاتی ارائه نداد. با این حال، متحدان غربی اتهاماتی را که آنها در جریان عملیات هوایی هفت ماهه علیه نیروهای هوادار قذافی آگاهانه غیر نظامیان را هدف می گرفتند، تکذیب کرده اند.

دادستان دادگاه بین المللی گفت دفتر او آگاه شده است که رهبران جدید لیبی شرایط مرگ معمر قذافی را بررسی خواهند کرد.

پیشتر در روز چهارشنبه، بان کی – مون دبیرکل سازمان ملل متحد با استفاده از فرصت سفر به لیبی رهبران جدید را ترغیب کرد برای تامین ایمنی انبارهای تسلیحاتی دولت قذافی گام هایی بردارند.

بان کی – مون به مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی گفت سازمان ملل متحد از مردم لیبی در حرکت به سوی دمکراسی حمایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG