لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

دیدار کلینتون با رهبران دولت موقت لیبی


دیدار کلینتون با رهبران دولت موقت لیبی
دیدار کلینتون با رهبران دولت موقت لیبی

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در دیداری اعلام نشده به منظور گفتگو با رهبران جدید لیبی به این کشور سفر کرده است. کلینتون با محمود جبریل نخست وزیر موقت و مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی ملاقات کرد. این نخستین دیدار یک مقام بلندپایه آمریکایی از لیبی پس از شورش مردم علیه قذافی است.

کلینتون در یک کنفرانس خبری با جبریل، ایستادن در خاک یک لیبی آزاد شده را مباهات و دیدن زایش آینده ای نو برای لیبی را موقعیتی ممتاز نامید.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس با دانشجویان و رهبران جامعه مدنی در دانشگاهی در طرابلس ملاقات کرد و گفت آمریکا می خواهد رهبر سابق لیبی هرچه زودتر «کشته یا بازداشت شود.»

کلینتون روز سه شنبه در طرابلس از میلیون ها دلار کمک مالی کشورش برای برنامه های آموزشی و مراقبت های پزشکی برای آسیب دیدگان خبر داد. بخشی از این کمک های مالی صرف جمع آوری و انهدام موشک های قابل حمل برای پیشگیری از سو استفاده هواداران قذافی خواهد شد.

مقام های آمریکایی می گویند کمک آمریکا به لیبی از آغاز مناقشه تاکنون به ۱۳۵ میلیون دلار بالغ شده است.

در همین حال رزمندگان دولت موقت به یکی از آخرین قرارگاه های معمر قذافی حمله کرده اند. صدها رزمنده دولت لیبی روز سه شنبه به شهر سرت حمله کردند، همچنین روز پیش از تصرف شهر بنی ولید خبر دادند. مقام های دولت موقت می گویند تصرف سرت، آنان را قادر به اعلام آزادی کشور می کند.

XS
SM
MD
LG