لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

تصرف کامل شهر سرت نزدیک است


تصرف کامل شهر سرت نزدیک است

نیروهای انقلابی لیبی می گویند به کنترل کامل سرت، زادگاه معمر قدافی، نزدیک هستند.

روز سه شنبه در حالی که نبرد برای تصرف شهر ادامه داشت، رزمندگان شورای ملی انتقالی گفتند جنگجویان قذافی را که هنوز مقاومت می کنند در دو محله در تنگنا قرار داده اند. گزارش ها حاکی است رزمندگان، نیروهای قذافی را به مناطقی در شمال سرت، که اینک بیشتر در استیلای شورای ملی انتقالی قرار دارد، عقب راندند. تانک ها و توپخانه دولت موقت مواضع نیروهای قذافی را زیر آتش گرفتند.

در روزهای اخیر، رزمندگان شورای ملی انتقالی در سرت سه مرکز مهم را تصرف کرده اند. این مراکز عبارتند از بیمارستان اصلی، دانشگاه و مرکز کنفرانس ها که نیروهای قذافی از آن به عنوان پایگاه عملیاتی استفاده می کردند.

اکثر نفرات شورای ملی انتقالی که به سرت حمله می کنند از شهرهای دیگر هستند و در برابر بقایای ارتش قذافی و غیر نظامیان محلی که شهر را به خوبی می شناسند، در موضعی ضیعف تر قرار دارند.

مقام های شورای ملی انتقالی می گویند با تصرف سرت می توانند لیبی را آزاد شده اعلام کنند، در این صورت دولت موقت تمام بخش ها و بنادر کشور را کنترل می کند.

پیشتر در روز دوشنبه، ویکتوریا آموس مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد نسبت به تاثیر جنگ بر غیر نظامیانی که هنوز در سرت هستند ابراز نگرانی کرد و گفت موجودی آب، غذا و دارو در شهر به سرعت رو به اتمام است.

سرت در ۳۶۰ کیلومتری طرابلس قرار دارد و پایگاه اصلی قذافی به شمار می رود. نیروهای مخالف او از سه هفته گذشته در تلاش برای تصرف آنجا بوده اند.

در بنی ولید در جنوب، جنگجویان انقلابی پس از روبرو شدن با آتش سنگین و تله های انفجاری از مرکز شهر عقب نشینی کرده اند، اما فرودگاه و دو روستای نزدیک را هنوز در تصرف دارند.

XS
SM
MD
LG