لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

مصطفی عبدالجلیل: سرت به زودی تصرف می شود


مجتمع منهدم شده «واقاه وقو» که میزبان نشست رهبران عرب و آفریقا در سرت بوده است. ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱
مجتمع منهدم شده «واقاه وقو» که میزبان نشست رهبران عرب و آفریقا در سرت بوده است. ۱۰ اکتبر ۲۰۱۱

رییس دولت موقت لیبی می گوید انتظار دارد آخرین سنگرهای وفاداران به معمر قذافی رهبر پیشین لیبی ظرف هفته آینده سقوط کنند. همزمان درگیری ها در شهر سرت زادگاه معمر قذافی ادامه دارد.

مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی لیبی افزود نیروهای مخالف قذافی دست آوردهای زیادی در مناطق سرت، بنی ولید، پایتخت و جنوب شرقی لیبی کسب کرده اند.

در سرت نیروهای شورای ملی انتقال می گویند ساختمان های مجتمع مرکزی شهر را که وفاداران قذافی به عنوان پایگاه اصلی عملیات خود از آن استفاده می کردند اکنون در اختیار دارند. آنان همچنین ادعا کردند پس از حمله روز جمعه، بیمارستان اصلی و دانشگاه سرت را نیز به تصرف درآورده اند.

بیش از ۳۰ تن از نیروهای شورای ملی انتقال طی سه روز نبرد کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی شدند. شمار تلفات هواداران قذافی اعلام نشده است.

مقام های شورای ملی انتقال می گویند پس از تصرف سرت می توان گفت که کشور آزاد شده است. این بدان معنی است که دولت موقت اختیار تمامی بندرها را در دست دارد.

سرت در ۳۶۰ کیلومتری شرق طرابلس واقع شده و پایگاه مرکزی هواداران قذافی بوده است. نیروهای مخالف قذافی برای تصرف سرت ۳ هفته جنگیده اند.

XS
SM
MD
LG