لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

غیر نظامیان در سرت زادگاه قذافی میان مخالفان و هواداران قذافی گیر افتاده اند


غیر نظامیان در سرت زادگاه قذافی میان مخالفان و هواداران قذافی گیر افتاده اند
غیر نظامیان در سرت زادگاه قذافی میان مخالفان و هواداران قذافی گیر افتاده اند

سکنه شهر محاصره شده سرت در لیبی، از جان سپردن افراد زخمی در جنگ در بیمارستان اصلی اين شهر به سبب کمبود سوخت، اکسیژن و مایحتاج ديگر خبر می دهند.

صدها نفر از سکنه شهر سرت روز يکشنبه با خودرو از هفته ها جنگ ميان نیروهای دولت موقت که شهر را محاصره کرده اند و هواداران قذافی رهبر مخلوع گریخته اند. سکنه در حال فرار می گویند شلیک گلوله، بمباران و حمله های هوایی زندگی کردن در این شهر را غیر قابل تحمل کرده است. به گفته آنان برخی از زخمی شدگان روی تخت جراحی بیمارستان ابن سینا به سبب قطع برق که ناشی از فقدان سوخت برای ژنراتورهاست، جان می سپارند.

امدادگران می گويند موجودی اکسیژن و دارو نيز رو به اتمام است. امدادگران کمیته بین المللی صلیب سرخ روز شنبه با مقداری مایحتاج، از جمله لوازم پانسمان و ۴۰۰ لیتر سوخت خود را به اين بیمارستان رساندند. معلوم نيست آنان کی بتوانند با کمک هایی بیشتر بازگردند.

سه عضو يک خانواده از جمله يک کودک روز شنبه حین فرار از سرت در شلیک توپخانه کشته شدند. برخی از سکنه، رزمندگان شورای ملی انتقالی و حمله های هوایی ناتو را در تلفات غیرنظامیان مقصر می دانند. اين شورا و ناتو، هر دو می گویند هواداران قذافی با استفاده از سکنه شهر به عنوان سپرهای انسانی، سکنه را به خطر انداخته اند.

سرت زادگاه قذافی است. اين شهر يکی از دو شهری است که هواداران قذافی در آنجا در مقابل نیروهای شورای ملی انتقالی که در ماه اوت آنان را از طرابلس بیرون راندند مقاومت می کنند.

جان مک کين سناتور جمهوريخواه که روز یکشنبه در شبکه تلویزیونی سی بی اس صحبت می کرد گفت لیبیایی ها با چالش های بزرگی روبرو هستند که جوابگویی به احتیاجات درمانی ده ها هزار زخمی از جمله آنهاست. وی گفت آمريکا باید احتمالا از طریق فرستادن يک کشتی ویژه خدمات درمانی وارد کمک شود.

XS
SM
MD
LG