لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

ملاقات نمایندگان آمریکایی با رهبران موقت لیبی


ملاقات نمایندگان آمریکایی با رهبران موقت لیبی
ملاقات نمایندگان آمریکایی با رهبران موقت لیبی

در شهر سرت، زادگاه معمر قدافی، نبرد سختی بین رزمندگان دولت موقت و نیروهای وفادار به او جریان دارد.

جنگجویان شورای ملی انتقالی روز پنجشنبه گفتند کنترل فرودگاه سرت را به دست گرفته اند، با این حال نبرد در دیگر بخش های شهر ادامه دارد.

در این میان، دولت موقت لیبی حمایت سناتورهای آمریکایی و یک آژانس سازمان ملل متحد را کسب کرده است.

چهار نماینده آمریکایی از جمله سناتور جان مک کین روز پنجشنبه به لیبی رفتند. از زمان سرنگونی معمر قذافی این نخستین بار است چنین دیداری صورت می گیرد.

پس از ملاقات نمایندگان با رهبران شورای ملی انتقالی، سناتور جان مک کین از آنان خواست برای قرار دادن همه گروه های مسلح تحت نظر دولت مرکزی مشارکت کنند. وی همچنین رهبران موقت را ترغیب کرد معمر قذافی، اعضای خانواده او جنگجویانش را به دست عدالت بسپارند.

سناتور مارک کرک یکی از نمایندگان گفت او به تلاش برای آزاد کردن دارایی های لیبی در آمریکا ادامه خواهد داد.

در همین حال، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد توصیه کرده است تعلیق عضویت لیبی در شورا لغو شود. شورا قطعنامه ای تصویب کرده است که از مجمع عمومی سازمان ملل متحد می خواهد تعلیق را که در ماه مارس برقرار شد لغو کند.

در تحولی دیگر، اینترپل یک هشدار بین المللی برای کمک به یافتن و بازداشت سعدی پسر معمر قذافی صادر کرده است.

پلیس بین المللی می گوید اخطاریه قرمز را به درخواست مقام های دولت موقت در لیبی صادر کرده ست. درلیبی حکم بازداشت سعدی صادر شده است.

اینترپل می گوید او به جرم سو استفاده از اموال و مشارکت در ارعاب مسلحانه زمانی که ریاست فدراسیون فوتبال لیبی را بر عهده داشت تحت تعقیب است. پلیس بین المللی می گوید گزارش هایی را که حاکی است سعدی قذافی آخرین بار در نیجر دیده شد تایید می کند. اخطاریه از کشورهای منطقه و کشورهایی که ارتباط های مسافرتی با نیجر دارند می خواهد او را در صورت بازداشت به لیبی بازگردانند.

اینترپل پیش از این در اوایل سپتامبر هشدارهای بین المللی برای معمر قذافی، سیف الاسلام پسر او و رییس پیشین اطلاعات لیبی صادر کرد.

XS
SM
MD
LG