لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

نبرد برای تصرف شهر زادگاه معمر قذافی ادامه دارد


نبرد برای تصرف شهر زادگاه معمر قذافی ادامه دارد
نبرد برای تصرف شهر زادگاه معمر قذافی ادامه دارد

رزمندگان دولت موقت لیبی در نبرد سنگینی با وفاداران مسلح معمر قذافی برای کنترل شهر سرت درگیر هستند.
رزمندگان تی ان سی بمرکز شهر حمله کرده اند. در آنجا آنها روز شنبه با مقاومت شدید تیراندازان کمینی و نیروهای طرفدار قذافی روبرو هستند.
جنگجویان همچنین سعی دارند در بنی ولید، شهر صحرایی که از جمله چند قرارگاه باقیمانده هواداران قذافی است، دست بالا را بگیرند.
در این میان، روز شنبه در پی سلسله انفجارهایی که طرابلس را تکان داد، ستون عظیمی از دود سیاه بلند شد. یک رزمنده ان تی سی گفت انفجار ها در یک انبار نظامی احتمالا تصادفی بوده است.

در تحولی دیگر، مصطفی عبدالجلیل رییس ان تی سی می گوید دولت موقت در این هفته اعلام خواهد شد. او این موضوع را روز شنبه در بنغازی در جلسه ان تی سی، که برای بحث درباره تشکیل دولت جدید تشکیل شد، عنوان کرد.
جلیل گفت عضویت در دولت موقت حقی است که برای تمام لیبیایی ها تضمین می شود. او یادآور شد دو کرسی برای نمایندگان سرت، زادگاه معمر قذافی، کنار گذاشته خواهد شد.
پیشتر، یک سخنگوی شورای ملی انتقالی گفت دولت شامل ۲۲ وزیر و یک معاون نخست وزیر خواهد بود.
محل اقامت قذافی همچنان نامعلوم است. روز جمعه عایشه، دختر او، یک پیام صوتی منتشر کرد که در آن گفته می شود روحیه پدرش بالا است و در کنار طرفدارانش می جنگد.
در پیام که از تلویزیون «الرای» در سوریه پخش شد، عایشه رهبران جدید لیبی را «خائن» می نامد زیرا برخی از آنها بخشی از دولت قذافی بوده اند.
عایشه، مادر و دو برادرش در ماه اوت، در حالی که رزمندگان ان تی سی وارد طرابلس شدند به الجزایر گریختند.

XS
SM
MD
LG