لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

تسلط نیروهای دولت موقت لیبی بر قرارگاه های قذافی


تسلط نیروهای دولت موقت لیبی بر قرارگاه های قذافی
تسلط نیروهای دولت موقت لیبی بر قرارگاه های قذافی

مقام های دولت موقت در لیبی می گویند نیروهای آنان کنترل بیشترین بخش های شهر سبها در جنوب - یکی از آخرین قرارگاه های معمر قذافی - را به دست گرفته اند.

مقام های شورای ملی انتقالی روز چهارشنبه گفتند رزمندگان ضد قذافی هنوز با مقاومت هایی روبرو هستند، اما کلا بر شهر مسلط شده اند.

با این حال، نیروهای دولت موقت هنوز برای بیرون راندن وفاداران قذافی از شهرهای بنی ولید و سرت می جنگند. شاهدان می گویند نیروهای طرفدار قذافی روز چهارشنبه، در حالی که هواپیماهای ناتو در آسمان پرواز می کردند، نیروهای شورای ملی انتقالی را در حومه سرت زیر آتش گرفتند.

حتی در حالی که نبرد برای کنترل آخرین قرارگاه های قدافی ادامه دارد، نخست وزیر موقت لیبی گفت شورای ملی انتقالی برای تشکیل دولت جدید کار می کند.

محمود جبریل روز سه شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت این اقدام ظرف ۷ تا ۱۰ روز آینده انجام خواهد شد. او گفت شورای ملی انتقالی تصمیم درباره شمار دقیق وزارتخانه ها و این موضوع را که آیا تمام آنها در پایتخت قرار خواهند داشت یا بین شرق و غرب لیبی تقسیم خواهند شد، قطعی می کند.

پرچم جدید لیبی روز سه شنبه برای نخستین بار از زمان برکناری قذافی در سازمان ملل متحد برافراشته شد. دبیر کل ساازمان ملل متحد از ورود رهبران جدید کشور به جامعه بین المللی استقبال کرد و گفت شورای امنیت برای حفاظت از مردم لیبی از خشونت عمل کرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت دولت آمریکا از لیبی در حالی که دولت برای ساختن یک آینده آزاد، دمکراتیک و کامیاب کار می کند حمایت خواهد کرد. اوباما گفت لیبی یک دوست و شریک برای کمک به شهروندان خود در حالی که به سوی دمکراسی حرکت می کنند خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG