لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

اتحادیه آفریقا شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت شناخت


در همین حال معمر قذافی در یک پیام صوتی، سر بر آوردن این شورا را مسخره بازی نامیده است
در همین حال معمر قذافی در یک پیام صوتی، سر بر آوردن این شورا را مسخره بازی نامیده است

اتحادیه آفریقا شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی به رسمیت شناخته است، در همین حال معمر قذافی در یک پیام صوتی، سر بر آوردن این شورا را مسخره بازی نامیده است.

پیام قذافی روز سه شنبه از تلویزیون الرای در سوریه پخش شد. این ایستگاه چندین پیام از او را که از هنگام تصرف طرابلس توسط نیروهای تشکیلات موقت در ماه گذشته دیده نشده، پخش کرده است.

اتحادیه آفریقا که ۵۴ عضو دارد، روز سه شنبه اعلام کرد آماده است از شورای ملی انتقالی در تشکیل یک دولت یکپارچه پشتیبانی کند. اتحادیه مایل نبود تشکیلات موقت را به رسمیت بشناسد زیرا برخی از اعضای آن روابط نزدیکی با دولت قذافی داشتند.

دولت موقت در لیبی روز سه شنبه گفت نیروهایش یک فرودگاه و محل های دیگری را در شهر سبها، یکی از آخرین قرارگاه های باقیمانده قذافی تصرف کردند.

احمد بنی، یک سخنگوی شورای ملی انتقالی روز دوشنبه گفت پرچم های شورای ملی انتقالی لیبی بر فراز فرودگاه، یک دژ قدیمی ایتالیایی و دیگر بناهای استراتژیک در داخل سبها برافراشته شده است.

این شهر که در ۶۵۰ کیلومتری جنوب طرابلس قرار دارد، خط اصلی راه آهن به نیجر را کنترل می کند.

هر پیشرفتی در سبها عامل مهمی برای تقویت نیروهای انقلابی لیبی خواهد بود. رزمندگان شورای ملی انتقالی لیبی در تلاش هستند وفاداران قذافی را از شهرهای بنی ولید و سرت بیرون کنند.

در این میان، سازمان عفو بین الملل می گوید کشورهای اروپایی به اندازه کافی به اسکان هزاران آواره ای که در مرزهای لیبی با تونس و مصر به سر می برند، کمک نمی کنند.

در نیویورک، سازمان ملل متحد یان مارتین دیپلمات بریتانیایی و فعال حقوق بشر را به عنوان سرپرست هیات جدید سازمان در لیبی انتخاب کرد.

XS
SM
MD
LG