لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

نیروهای ضد قذافی به شهرهای بنی ولید و سرت حمله کردند


نیروهای ضد قذافی به شهرهای بنی ولید و سرت حمله کردند
نیروهای ضد قذافی به شهرهای بنی ولید و سرت حمله کردند

نیروهای دولت موقت لیبی در باقیمانده قرارگاه های معمر قذافی می جنگند، در همین حال شمار بیشتری از رهبران جهان از دولت موقت لیبی حمایت می کنند.
نیروهای دولت انتقالی روز جمعه به شهر بنی ولید حمله کردند و در شهر سرت زادگاه معمر قدافی با مقاومت سخت وفاداران او روبرو شدند.
شاهدان گفتند در حالی رگبار گلوله و انفجار راکت های سنگین سرت واقع در کرانه مدیترانه را با دود پر کرده بود، هواپیماهای ناتو برفراز آن پرواز می کردند. گزارش هایی که از بنی ولید می رسد نیز از تیراندازی سنگین خبر می دهد.
نبردهای روز جمعه گسترش دامنه هجوم شورای ملی انتقالی علیه چند قرارگاه باقیمانده طرفدار قذافی را نشان می دهد.
در این میان، در حالی که نیروهای انقلاب گام های بلندی برداشته اند، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه بعنوان جدید ترین رهبر جهان با دیداری از لیبی حمایت خود را از دولت جدید ابراز داشت.
لیبیایی ها و مصطفی عبدالجلیل رهبر شورای انتقالی به گرمی از اردوغان استقبال کردند. او خطاب به جمعیت گفت آنها الهام بخش دیگرانی که در رژیم های سرکوبگر زندگی می کنند هستند. در واشنگتن، کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد باراک اوباما رییس جمهوری با دیداری با جلیل در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در هفته آینده، حمایت خود را از شورای ملی انتقالی نشان خواهد داد. یک سخنگو گفت آنها درباره برنامه های ان تی سی برای دوره پس از قذافی بحث خواهند کرد.
روز پنجشنبه، جمعیت انبوهی در طرابلس و بنغازی بگرمی از دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه استقبال کردند. آنها گفتند پبش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می دهند که یک هیات سازمان ملل متحد در لیبی را مستقر می کند و مسدود شدن بین المللی دارائی های لیبی را لغو می سازد.
قطعنامه همچنین به تحریم تسلیحاتی بین المللی علیه لیبی پایان می دهد و ممنوعیت پرواز هواپیماهای غیر نظامی در آسمان کشور را لغو می کند.
کامرون و سرکوزی گفتند آنها به دولت جدید لیبی در دنبال کردن معمر قذافی و گسترش دامنه اقتدار آن در سراسر کشور کمک خواهند کرد، و قول دادند که حمایت نظامی ناتو از لیبی تا زمانی که به آن نیاز باشد ادامه خواهد یافت.
کامرون از رهبر فراری و طرفداران او خواست تسلیم شوند، و سارکوزی گفت او مقامات امنیتی در نیجر، مستعمره سابق فرانسه، را ترغیب خواهد کرد وابستگان قذافی را که اخیرا وارد کشور شدند بازداشت کنند.

XS
SM
MD
LG