لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

سارکوزی: به دمکراسی، صلح و آشتی در لیبی امیدوار است


سارکوزی: به دمکراسی، صلح و آشتی در لیبی امیدوار است
سارکوزی: به دمکراسی، صلح و آشتی در لیبی امیدوار است

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا قول داده است به یافتن معمر قذافی رهبر سابق لیبی و سپردن او بدست عدالت کمک کند.
کامرون روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در طرابلس از قذافی و پیروانش خواست تسلیم شوند. آنها نخستین رهبران خارجی هستند که از هنگام سرنگونی قذافی به لیبی سفر می کنند.
سارکوزی هنگام ورود به لیبی گفت به «دمکراسی، صلح و آشتی» در کشور امیدوار است. دو رهبر که به دلیل کمک به سرنگونی معمر قدافی محبوبیت زیادی در میان مردم لیبی بدست آورده اند، با استقبالی گرم و پرشور روبرو شدند.
کامرون و سارکوزی با دولت موقت، از جمله مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی انتقالی گفت و گو می کنند. آنها به شهر بنغازی سفر خواهند کرد، در آنجا بود که نیروهای انقلابی کمپین علیه قذافی را آغاز کردند.
کامرون همچنین گفت بریتانیا قصد دارد ۱۹ میلیارد دلار دیگر دارائی های مسدود شده لیبی را با تصویب سازمان ملل متحد آزاد کند.
بریتانیا و فرانسه در تشویق ناتو به دست زدن به اقدامی برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر نیروهای وفادار به قذافی کار ساز بودند، و فرانسه نخستین کشوری بود که شورای ملی انتقالی را بعنوان نماینده رسمی مردم لیبی برسمیت شناخت. کامرون و سارکوزی گفتند ماموریت تا زمانی که لیبیایی ها دیگر در خطر نباشند ادامه خواهد یافت.
سارکوزی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت فرانسه بخاطر اقداماتش خواهان هیچ رفتار ترجیحی نیست.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز قرار است بعنوان بخشی از سفر به شمال آفریقا از لیبی دیدن کند.
در این میان، جفری فلتمن، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور خاورمیانه، به لیبیایی ها اطمینان داد که دولت اوباما به استقلال و حاکمیت کشورشان احترام خواهد گذاشت و گفت آینده لیبی «در دست مردم آن است.» فلتمن، که روز چهارشنبه با اعضای ارشد شورای ملی انتقالی در طرابلس ملاقات کرد، نخستین مقام ارشد آمریکایی است که از زمان برکناری قذافی از قدرت از لیبی دیدن می کند.
در نیویورک روز چهارشنبه بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع کرد که تحریم های بین المللی علیه لیبی را کاهش خواهد داد و یک هیات سازمان ملل را برای راهنمایی رهبران موقت در برقراری امنیت و آمادگی جهت برگزاری انتخابات دمکراتیک در طرابلس مستقر خواهد ساخت.
قطعنامه سرمایه های دو شرکت عمده نفت لیبی و بانک مرکزی کشور را آزاد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG