لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

رهبر موقت لیبی با دیپلمات ارشد آمریکا ملاقات می کند


رهبر موقت لیبی با دیپلمات ارشد آمریکا ملاقات می کند
رهبر موقت لیبی با دیپلمات ارشد آمریکا ملاقات می کند

رییس شورای ملی انتقالی لیبی روز چهارشنبه با بلند پایه ترین مقام آمریکایی در طرابلس ملاقات کرد. از زمانی که نیروهای تشکیلات موقت معمر قذافی را از قدرت برکنار کردند این نخستین بار است که چنین دیداری صورت می گیرد.
مصطفی عبدالجلیل قرار بود با جفری فلتمن، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، درباره تحولات جاری لیبی بحث کند.
این دیدار یک روز پس از آن انجام می شود که بانک جهانی ان تی سی را برسمیت شناخت و گفت به روند انتقالی در لیبی کمک خواهد کرد.
بانک جهانی روز سه شنبه در بیانیه ای گفت تصمیمش بر رویدادهای لیبی و نظریات کشورهای عضو استوار است. همچنین گفت از بانک درخواست شده است به بررسی نیازها برای ترمیم بخش های آب، انرژی و ترابری لیبی بپردازد و به بخش بانکی کشور با همکاری صندوق بین المللی پول کمک کند.
وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت «صعادی»، پسر قذافی، که چند روز پیش وارد نیجر شد، در یک مهمانسرای دولتی در بازداشت است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا کفت «مناسب» است که نیجر و لیبی در این مساله با یکدیگر کار کنند، و ان تی سی باید درباره آن تصمیم بگیرد.
مقامات در نیجر می گویند از ۲ سپتامبر ۳۲ نفر از نزدیکان قدافی به آن کشور گریخته اند.
در این میان، ساکنان بنی ولید، یکی از قرارگاه های باقیمانده قذافی، روز سه شنبه در حالی که ناتو و جنگجویان شورای ملی انتقالی به نبرد با نیروهای قدافی ادامه می دادند گریختند.
ناتو روز چهارشنبه گفت در حملات هوایی روز سه شنبه چند ناحیه در نزدیکی سرا، قرار گاه دیگر قدافی، از جمله آتشبارهای ضد هوایی و سیستم های رادار هدف قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG