لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

مخالفان قذافی به سوی آخرين سنگرهای او در ليبی پيش می روند


مخالفان قذافی به سوی آخرين سنگرهای او در ليبی پيش می روند
مخالفان قذافی به سوی آخرين سنگرهای او در ليبی پيش می روند

نيروهای دولت انتقالی ليبی به نزديکی دروازه های شهرک بنی وليد رسيده اند که يکی از آخرين پايگاه های معمر قذافی رهبرسرنگون شده آن کشور است.

قوای کمکی حامی مخالفان قذافی امروز، يکشنبه، خود را به حومه اين شهر رساند. هواپيماهای جنگی ناتو نيز روز قبل برای اين نيروها حمايت هوایی فراهم ساخته بودند. دودی غليظ که از داخل شهر به آسمان می رفت و خودروهای سوخته در آتش گويای شدت نبردهای روز شنبه بود.

ناتو اعلام کرد هواپيماهای جنگی این سازمان روز شنبه به يک راکت انداز، يک تانک و دو زرهپوش در نزديکی بنی وليد شليک کرده اند. ناتو همچنين از شليک به هدف هایی در شهرک های سرت و سبها خبر می دهد که ديگر جايگاه های طرفداران قذافی است.

شورای ملی انتقالی ليبی می گويد نيروهای ضد قذافی روز جمعه پس از مواجه شدن با آتش راکت هایی که به سوی مواضع اين شورا شليک می شد راهی بنی وليد شدند. اين نيروها روز شنبه با مقاومت وفاداران به قذافی روبرو شدند اما فرماندهان می گويند با وجود ادامه نبرد، اطمينان دارند که به پيروزی نزديک هستند.

گزارش ها همچنين از تجمع رزمندگان شورای ملی انتقالی در حومه ديگر پايگاه های وفاداران به قذافی، از جمله در حومه سرت، زادگاه وی حکايت دارد.

هنوز معلوم نيست قذافی کجاست. اما نخست وزير گينه بيسائو اواخر وقت شنبه گفته بود اگر رهبر سرنگون شده ليبی خواستار زندگی تبعيدی در آن کشور آفريقای عربی باشد، وی را می پذيرد. گينه بيسائو با دولت قذافی هنگامی که وی در قدرت بود مناسباتی نزديک داشت.

XS
SM
MD
LG