لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

زدوخورد نیروهای اوپوزیسیون لیبی و طرفداران قذافی


زدوخورد نیروهای اوپوزیسیون لیبی و طرفداران قذافی
زدوخورد نیروهای اوپوزیسیون لیبی و طرفداران قذافی

نیروهای وفادار به معمر قذافی رهبر سابق لیبی با رزمندگان دولت موقت در دو قرار گاه قذافی به نبرد پرداخته اند.
جنگجویان طرفدار قذافی روز جمعه در پیشاپیش ضرب الاجل تسلیم، نیروهای شورای ملی انتقالی در نزدیکی بنی ولید با راکت های «گراد» زیر آتش گرفتند. در این میان، ناتو روز جمعه گفت به حملات هوایی در نزدیکی شهر دست زد و دو موشک اسکاد که بخشی از زرادخانه قذافی بود منهدم شد.
روز جمعه همچنین وفادار قذافی در شهر سرت با جنگجویان ان تی سی درگیر شدند.

این حادثه یک روز پیش از ضرب الاجل شورای ملی انتقالی برای تسلیم وفاداران قذافی روی می دهد.
رهبران سیاسی گروه گفته اند آنها می خواهند از عمل نظامی که می تواند به غیر نشامیان صدمه بزند پرهیز کنند.
در این میان، یک ژنرال ارشد و مقامات دیگری که بخشی از دولت معمر قذافی رهبر سابق لیبی بودند وارد نیجر شده اند.
خبرگزاری ها بنقل از مقامات در نیجر می گویند ژنرال «علی کنعا» و چندین مقام بلند پایه دیگر بخشی از یک گروه حدود ۱۲ نفری بودند که جمعه شد وارد نیجر شدند.
«کنعا» مسئول سربازان قذافی در جنوب لیبی بود. او اهل قبیله «طورق» در شمال نیجریه است.
روز چهارشنبه، وزیر دادگستری نیجر گفت در روزهای اخیر ۱۸ نفر از لیبی وارد کشور شدند، اما قذافی در میان آنها نبود. شورای ملی انتقالی لیبی در کوشش برای جلوگیری از خروج رهبر سابق و همراهانش از لیبی نمایندگانی را به نیجر فرستاد.
در این میان، پلیس بین المللی - اینترپل - حکم دستگیری معمر قذافی، پسر او سیف الاسلام، و عبداله السنوسی رییس سابق اطلاعات لیبی را صادر کرده است.
اینترپل روز جمعه گفت از تمام کشورها خواسته است به یافتن سه نفر و دستگیری شان کمک کنند. آنها به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم هستند.
یک ایستگاه تلویزیونی سوریه روز پنجشنبه پیام صوتی قذافی را پخش کرد که در آن تکذیب می کرد به نیجر رفته است. رهبر سابق رزمندگان شورای ملی انتقالی را که کنترل طرابلس را بدست گرفتند، محکوم کرد، آنها را «موش»، «میکرب» و «ارازل و اوباش» نامید و مدعی شد نیروهای وفادار به وی قادر خواهند بود در برابر دولت جدیدی که در طرابلس شکل می گیرد دست به مقاومت بزنند.

XS
SM
MD
LG