لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

هشدار ايتاليا برای اجتناب از تکرار اشتباهی بزرگ به سبک عراق در ليبی


مخالفان قذافی در حومه بن ولید. ۴ سپتامبر ۲۰۱۱
مخالفان قذافی در حومه بن ولید. ۴ سپتامبر ۲۰۱۱

نيروهای مخالف قذافی در ليبی از محاصره شهر بنی وليد، يکی از سنگرهای باقيمانده رهبر سابق آن کشور خبر می دهند و می گويند برای حمله به اين سنگر آماده اند.

شورای ملی انتقالی ليبی روز شنبه از غيرنظاميان در مناطقی که هنوز در کنترل نيروهای قذافی است خواسته بود به طرف اين شورا بيايند و به آنها قول داده است که با هيچگونه اقدامی انتقام جويانه روبرو نخواهند شد.

در همين حال روز یکشنبه فرانکو فراتينی وزير امور خارجه ايتاليا عليه پاکسازی و اخراج تمامی افسران ارتش دوران قذافی هشدار داد و از ليبيایی ها و جامعه جهانی خواست اشتباه بزرگی را که اين جامعه در عراق مرتکب شد تکرار نکنند.

آمريکا و عراق در سال ۲۰۰۳ پس از سقوط صدام حسين ارتش دوران وی را منحل کردند که به الحاق بسياری از عراقی های بيکار شده به گروه های شورشی انجاميد.

فراتينی همچنين بر اهميت جلوگيری از نفوذ افراطيون در دولت جديد ليبی تاکيد گذاشت.

مصطفی عبدالجليل رهبر اين شورا گفت نيروهایش در موضع قدرت قرار دارند و می توانند وارد شهر شوند، اما می خواهند از خونريزی جلوگيری کنند.

جليل در جريان کنفرانس خبری اش در بنغازی همچنين گفت آتش بسی يک هفته ای در مورد مناطق تحت کنترل دولت سابق در دست اجراست و اکنون زمان آن است که طرفداران قذافی در شهرهای سرت، بنی وليد و چند نقطه ديگر به گونه ای مسالمت آميز تسليم شوند.

شورای ملی انتقالی، ضرب الاجل زمين گذاشتن اسلحله را برای تمامی مخالفان تا روز شنبه آينده تمديد کرده است. مقام های شورا همچنين اميدوارند بتوانند از محاصره مناطق غيرنظامی اجتناب کنند.

علی کمال آيدين سفير ترکيه در ليبی جديد از معمر قذافی خواست برای اجتناب از خونريزی بيشتر تسليم شود و افزود اين رهبر مخلوع بايد خود را به عدالت مردم ليبی تسليم کند.

در همين حال، ايان مارتين نماينده سازمان ملل متحد نيز روز شنبه برای تبادل نظر با شورای ملی انتقالی درباره آينده ليبی وارد طرابلس شد.

XS
SM
MD
LG