لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

کشف اسناد ارتباط اطلاعاتی غرب و لیبی


کشف اسناد ارتباط اطلاعاتی غرب و لیبی
کشف اسناد ارتباط اطلاعاتی غرب و لیبی

برخی اسناد کشف شده در لیبی حاکی از همکاری نزدیک سازمان های اطلاعاتی غرب با دولت معمر قذافی بویژه در مورد تحویل مظنونین به تروریسم است. پژوهشگران سازمان دیده بان حقوق بشر این اسناد را روز جمعه در ساختمانی در طرابلس یافته اند که به نظر می رسد یکی از دفاتر موسی کوسا، رییس سابق تشکیلات اطلاعاتی و جاسوسی لیبی و دستیار نزدیک قذافی بوده است.

این اسناد مکاتباتی را شامل می شود که از سال ۲۰۰۲ بین سرویس های اطلاعاتی لیبی و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و ام آی ۶ بریتانیا مبادله شده است. توزیع و تبادل اطلاعات، پیشنهادهایی برای تحویل مظنونین، طرح های تحویل، فهرست پرسش های بازجویی از مظنونین، و متن یک سخنرانی را که ظاهرا سی آی ا برای معمر قذافی نوشته بوده، از جمله این اسناد است.

یک سند یادداشتی است که گویا استیفن کاپس، نفر دوم سی آی ا در سال ۲۰۰۴، برای کوسا نوشته و پیشنهاد کرده می شد سی آی ا حضور دائمی در لیبی داشته باشد.

یک مقام سی آی ا که خواسته نامش فاش نشود به وال استریت جورنال گفته در زمان تبادل این نامه مناسبات لیبی و غرب رو به بهبود بود. سال ۲۰۰۴، دولت لیبی برنامه تسلیحات اتمی خود را کنار گذاشت و قول داد برای تعقیب و بازداشت تروریست ها با آمریکا همکاری کند.

سخنگوی سی آی ا در پاسخ به پرسشی در باره این اسناد گفت : همکاری ما با دولت های خارجی برای حفاظت از آمریکاییان تعجبی ندارد.

نیویورک تایمز به نقل از وزارت خارجه بریتانیا می گوید که نمی تواند در باره مسائل اطلاعاتی اظهار نظر کند.

XS
SM
MD
LG