لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

شرکت های نفتی خارجی فعالیت های خود را در لیبی از سر می گیرند


«عارف علی نایض» عضو شورای ملی انتقالی
«عارف علی نایض» عضو شورای ملی انتقالی

تشکیلات موقت لیبی می گوید پنج شرکت انرژی بین المللی عملیات خود ا در کشور از سر می گیرند، این اقدام گامی مهم در تلاش های طرابلس بر بازسازی اقتصاد کشور تلقی می شود.

«عارف علی نایض» عضو شورای ملی انتقالی (تی ان سی) روز جمعه گفت غول نفتی ایتالیایی انی (ENI) از جمله پنج شرکت است. وی این خبر را در پاریس در پی جلسه ای بین رهبران ان تی سی و مقام های خارجی که برای یافتن راه های مشخصی جهت کمک به لیبی در بیرون آمدن از ماه ها جنگ علیه معمر قذافی کار می کنند اعلام کرد.

جلسه روز جمعه یک روز پس از آن تشکیل می شود که رهبران جهان در گردهمایی دیگری در پایتخت فرانسه ۱۵ میلیارد دلار کمک مالی و انسانی به دولت موقت لیبی تعهد کردند. گروه بازسازی لیبی درباره بهترین راه های مصرف پول های آزاد شده تصمیم می گیرد.

در این میان، ترکیه روز جمعه سفارت خود را در طرابلس باز گشود. روز پنجشنبه کشورهای دیگر – به ویژه روسیه و رومانی - اعلام کردند شورای مالی انتقالی را به عنوان «تشکیلات حاکم» لیبی به رسمیت می شناسند.

در همین حال در روز پنجشنبه، سخنگوی نظامی دولت موقت لیبی در پاسخ به پیام صوتی اخیر قذافی که از طرفدارانش می خواهد به جنگ ادامه دهند، گفت قذافی دچار «توهم» شده است. «احمد بانی» گفت قذافی هیچ ارتباطی با لیبیایی ها ندارد و او را متهم کرد که سعی دارد از کشور فرار کند. بانی همچنین گفت نیروهای شورای انتقالی لیبی در حالی که در تلاش هستند بر شهر سرت مسلط شوند می خواهند از خونریزی پرهیز کنند. اما یادآور شد اگر طرفداران قذافی ظرف یک هفته تسلیم نشوند، آنها «آماده و قادر هستند به نبرد تعیین کننده ای دست بزنند.»

قذافی در پیامی که بامداد پنجشنبه از کانال های تلویزیونی عربی پخش شد گفت وفادارانش هرگز تسلیم نخواهند شد و کشور را با جنگ چریکی به آتش خواهند کشید. او همچنین ناتو را متهم کرد در جستجوی اشغال لیبی است و گفت صادرات نفت را قطع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG