لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

پشتيبانی رهبران جهان از دولت موقت ليبی


پشتيبانی رهبران جهان از دولت موقت ليبی
پشتيبانی رهبران جهان از دولت موقت ليبی

معمر قذافی، رهبر سابق لیبی از نيروهای وفادار خود خواسته است برای مبارزات طولانی مدت خود را آماده سازند. در همين حال رهبران موقت ليبی با ديگر رهبران ملاقات کردند. در این دیدار، رهبران جهان يک کمک ۱۵ ميليارد دلاری برای پشتيبانی مالی و انسانی به دولت موقت را متعهد شدند.

در این میان معمر قذافی در یک پيام صوتی که روز پنجشنبه از تلویزیون های عربی پخش شد اعلام کرد: با تکيه بر اقتدار نيروهای وفادار خود و با جنگ چريکی، مخالفان را مجبور به ترک کشور «فراگرفته از شعله های آتش» می کند.

در پيامی که بعدا پخش شد قذافی نيروهای سازمان ناتو را به اشغال ليبی متهم کرد و عهد کرد از صادرات نفت جلوگيری کند. او زادگاهش شهر سرت را «پايتخت مقاومت» ناميد و گفت نيروهای او هرگز تسليم نخواهند شد.

در پاريس روز پنجشنبه فرانسه، بريتانيا و ديگر قدرت ها متعهد شدند عمليات نظامی خود را تا زمانی که نياز باشد ادامه دهند، اما اعلام کردند که در حال حاضر توجه خود را به بازسازی کشور متمرکز می کنند.

نخست وزیر بریتانیا دیوید کامرون و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا، از رهبران موقت ليبی خواستند که يک حکومت دمکراتيک را پايه گذاری کنند.

هيلاری کلینتون به نمایندگان گفت: سازمان ملل متحد بايد به خاطر رفاه مردم ليبی، رفع محدوديت ها بر دارايی های دولت ليبی را سهولت بخشد. او گفت آمريکا ۷۰۰ میلیون دلار از يک میلیارد و ۵۰۰ ميليون دلار دارایی مسدود شده ليبی را هفته گذشته به اين کشور باز پس فرستاده است.

اتحادیه اروپا اعلام کرد تحريم عليه ۲۸ نهاد ليبيايی از جمله بنادر، بانک ها و شرکت های انرژی را لغو می کند.

XS
SM
MD
LG